Izmaił, miasto w południowo-zachodniej części Ukrainy, w obwodzie odeskim na brzegu Kilii. 95 tys. mieszkańców (1993).

Historia

W XII w. genueńska warownia, następnie w Mołdawii. Od XVI w. jedna z najsilniejszych twierz tureckich (1569 sułtan Selim II osadził tu Tatarów nogajskich); w XVII w. najeżdzany i 1633 zburzony przez Kozaków. Od XVIII w. obiekt rywalizacji turecko-rosyjskiej (1790 zdobyty przez A.W. Suworowa); po kongresie berlińskim 1878 przyłączony do Rosji; 1918-40 w Rumunii; po ponownym włączeniu do ZSRR 1941-44 zajęty przez wojsk niemiecko-rumuńskie.

Przemysł

Przemysł głównie spożywczy (ryby, przetwórstwo owocowo-warzywne), celulozowo-papierniczy: stocznia remontowa; port dostępny dla statków morskich.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.