Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych (ang. United States House of Representatives) jest organem ustawodawczym, izbą niższą amerykańskiego Kongresu czyli parlamentu.
Reprezentanci (lub kongresmani) wybierani są co dwa lata. Jest ich obecnie 435 w pełnym składzie, ale jeżeli reprezentant odejdzie, jego miejsce pozostaje puste do następnych wyborów. Z reguły wszyscy reprezentanci są członkami Partii Republikańskiej albo Partii Demokratycznej - inne partie są zbyt małe by wygrać nawet jeden mandat. W chwili obecnej w Izbie zasiada 227 Republikanów i 205 Demokratów a jeden reprezentant jest niezależny.
Kongresmani wybierani są w jednomandatowych okręgach wyborczych. Okręgi te są wyznaczane od nowa po każdym spisie ludności kiedy każdy stan otrzymuję liczbę okręgów proporcjonalną do liczby ludności. Decyzje o zasięgu geograficznym poszczególnych okregów należą do parlamentów stanowych. Partia która ma większość parlamentarną w danym stanie próbuje zwykle wyznaczyć te granice tak by zagwarantować dla siebie jak najwięcej mandatów. Osiąga się to przez wytyczanie okręgów w których z reguły jedna z dwóch głównych partii ma dużą większość głosów, praktycznie gwarantując wybór jej kandydata. Zjawisko to, całkowicie legalne i szeroko praktykowane, znane jest pod nazwą gerrymandering. Nielegalne jest tylko wytyczanie granic tak by wykluczyć reprezentację mniejszości rasowych. Użycie nowoczesnych naukowych metod do wytyczania okręgów doprowadziło do tego że w wyborach na jesieni 2004 wynik jest niepewny tylko w około 40 okręgach wyborczych. W wielu okręgach "zagwarantowanych" dla jednej z partii druga partia nie trudzi się nawet by wystawić swojego kandydata. Sytuacja ta uważana jest przez wielu za patologiczną i sprzeczną z duchem demokracji.
Pierwsze posiedzenie Izby Reprezentantów miało miejsce 1 kwietnia 1789.
Izba_Reprezentantów -
)

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.