Izajasz (hebr. ישׁעיהו, Jeszaja) (ur. ok. 765, zm. do 701 p.n.e.) - jeden z największych proroków Starego Testamentu, którego proroctwa przedstawia Księga Izajasza.
Syn Amosa (różnego od proroka znanego z Księgi Amosa). W 739 p.n.e. doznał wizji narodów, które wstąpią na górę Syjon, co doprowadzi do trwałego pokoju (Iz 2,4 swe miecze przekują na lemiesze). Ta wizja stanowiła powołanie na proroka. Misja proroka oznaczała walkę o czystość monoteistycznej religii, nawoływanie do wierności Bogu oraz pokuty, piętnowanie wad i zapowiedzi nadchodzących wydarzeń politycznych. Żył w Jerozolimie. Znany przedewszystkim ze swojego mesjanizmu; zapowiadał nadejście Mesjasza o imieniu Emmanuel.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.