Iwan_IV_Groźny -
Iwan IV Groźny, ros. Иван Грозный lub Иван Васильевич (urodzony 25 sierpnia 1530 - zmarł 18 marca 1584), od roku 1533 Wielki Książę Moskiewski i Car Rosji w latach 1547–1584.
Był pierwszym władcą Rosji, który przyjął tytuł cara (16 stycznia 1547).
Iwan IV wstąpił na tron w wieku 17 lat. W roku 1555 przeprowadził gruntowną reformę systemu prawnego państwa i usprawnił jego administrację. Ofiarę za te reformy ponieśli bojarzy, którzy zostali wysiedleni na wyznaczone tereny zwane ziemszczyzna i prześladowani. Za jego panowania Rosja zdobyła Kazań, Astrachań i zachodnią Syberię, doprowadził też do nawiązania kontaktów handlowych z Anglią.
Iwan IV zasłynął jako człowiek okrutny. Począwszy od 1560 z jego polecenia stracono tysiące ludzi, w 1581 w napadzie szału zamordował najstarszego syna. Czynami tymi zapracował na przydomek "Groźny". Po śmierci Iwana IV tron objął jego drugi syn, Fiodor I.
Iwan IV był władcą o rozległych zainteresowaniach intelektualnych; sam sięgał po pióro, i to nie tylko gwoli polemik ze swymi przeciwnikami, skoro przypisuje się mu autorstwo utworów liturgicznych i udział w redagowaniu kronik. Car popierał rozwój sztuki, zwłaszcza architektury i malarstwa; w okresie jego rządów pojawił się w Rosji druk. Był siedmiokrotnie żonaty; trzy z jego żon zmarły za jego życia, z trzema się rozwiódł, ostatnia, Maria Nagoj, przeżyła go.
Iwan IV doprowadził swoją represyjną polityką do politycznego i gospodarczego kryzysu państwa. W 1565 roku wprowadził opryczninę czyli carską policję, odpowiedzialna z liczne masakry ludności i rabunki. Do jego niewątpliwych zasług należą: reforma armii na wzór zachodni i utworzenie zbioru praw tzw.sudiebnik.
Grafika:Iwan Grozny.jpg|Rycina przedstawiająca Iwana Groźnego Grafika:Ivans ivory throne.jpg|Tron Iwana Groźnego z kości słoniowej, wykonany przez artystów zachodnioeuropejskich, później koronacyjny tron władców Rosji
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.