Italia -
Italia – kraina geograficzna i historyczna położona na Półwyspie Apenińskim, o obszarze zmiennym w czasie.
W V w. p.n.e. oznaczała tylko jego południową część, w III w. p.n.e. natomiast wszystkie tereny podległe Rzymowi. Za czasów Juliusza Cezara teren rozciągający się od Cieśniny Meseńskiej do rzeki Rubikon. Wtedy za jej część jeszcze nie uważano Galii Przedalpejskiej leżącej w dolinie rzeki Pad oraz Ligurii. Ale około 27 p.n.e., za panowania Augusta, Italia już sięgnęła do podnóży Alp.
Starożytna Italia dzieliła się na następujące regiony: Lacjum (łac. Latium) i Kampania (łac. Campania) (1), Kalabria (łac. Campania) i Apulia (2), Lukania, Bruttium (3), Picenum (5), Umbria (6), Etruria (7), Galia Przedalpejska (łac. Gallia Cisalpina) (8).
Południową część Italii wraz z częścią Sycylii nazywano Magna Graecia (Wielka Grecja), ze względu na dużą ilość znajdujących się tam miast greckich, a otaczające je morza: Mare Tyrrhenum (Morze Tyrreńskie), Mare Adriaticum (Morze Adriatyckie) i Mare Jonium (Morze Jońskie).
Obecnie nazwa Italia jest synonimem Włoch (po włosku i w większości innych języków).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.