Irlandiawyspa o powierzchni 84404 km² leżącą na szelfie kontynentalnym w północno-zachodniej części kontynentu europejskiego, u zachodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii. Położenie określają współrzędne szerokości: 51°30'-55°30' N oraz długości geograficznej 6°00'-10°30' W.
Irlandia zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości wśród archipelagu Wysp Brytyjskich. Od północy i zachodu oblewają ją wody Oceanu Atlantyckiego, natomiast na wschodzie i południowym-wschodzie od Wielkiej Brytanii oddziela ją Morze Irlandzkie, Kanał Św. Jerzego i Kanał Północny, mający w najwęższym miejscu jedynie 21 km szerokości. Linia brzegowa jest bardzo urozmaicona, jej długość wynosi ponad 3200 km. Pod względem politycznym wyspa podzielona jest na dwie części: Irlandię i Irlandię Północną – część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Charakterystyka fizycznogeograficznaPublikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.