Interpol - amerykański zespół rockowy założony w 1998 roku. Najczęściej porównywany jest z Joy Division - za względu na melancholijną muzykę, teksty i sposób śpiewania wokalisty Paula Banksa. Grupa pochodzi jednak nie z Wielkiej Brytanii, a z Nowego Jorku, z którym jest nierozłącznie związany.

Historia

Grupę założyli w 1998 roku perkusista Greg Drudy i Daniel Kessler - gitarzysta i lider zespołu. Wkrótce dołaczyli do nich inny student Uniwersytetu Nowojorskiego - basista Carlos Dengler oraz wokalista Paul Banks, którego Kessler poznał we Francji. Na początku 2000 roku Sam Fogarino, który grał wcześniej w punkowych zespołach, zastąpił Drudy'ego za perkusją.
Krótkie Tournee po Wielkiej Brytanii zaowocowało sesją w programie radiowym BBC Johna Peela (w którym grali też Joy Division) i pozwoliło uzyskać znaczną popularność po drugiej stronie Oceanu. W tym czasie światło dzienne ujrzała mała płyta - Interpol, zawierająca trzy utwory, z których dwa znalazły się na pełnowymiarowym debiucie. Ep-ka ta pozwoliła na ugruntowanie pozycji zespołu jako nowej nadzei niezależnego rocka.
W sierpniu 2002 zespół podpisał kontrakt z nowojorską wytwórnią Matador. Pierwszy album Turn on the Bright Lights ujrzał światło dzienne 20 sierpnia 2002 i został oceniony przez wielu krytyków jako debiut roku. Dla członków grupy rozpoczął się czas nieustannego koncertowania we wszystkich zakątkach świata. Grupa uzyskała status gwiazdy indie/post punk. Jej wizytówką, oprócz muzyki był od początku specyficzny sposób ubierania się (bardzo eleganckie garnitury) i dbanie o wizualną stronę twórczości (min. teledysk do Obstacle 1 nakręcony przez Florię Sigismondi).
28 września ukazał się drugi (po świetnym debiucie zwykle najtrudniejszy) album zespołu - Antics. Zebrał również świetne recenzje, jednak wielu fanów było rozczarowanych. Mimo ciekawych kompozycji muzyka zespołu nie była już tak świeża i porywająca jak na Turn on the Bright Lights.
Grupa nie grała jeszcze w Polsce, gdzie staje się coraz bardziej znana. Jednakże zespół kilkakrotnie koncertował w Berlinie.

Skład

Dyskografia

  • Turn on the Bright Lights - 2002
  • Antics - 2004
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.