(zwana też kabla koncentrycznego o impedancji 50 m. Pracował z szybkościa 10 komputery były podłączone trójnikiem BNC wpiętym do kabla koncentrycznego.
Technologia 10BASE5 jest ważna, ponieważ było to pierwsze medium używane przez sieci karty sieciowe.
Systemy zbudowane w technologii 10BASE5 były niedrogie i nie wymagały konfiguracji, ale sama technologia nie jest odporna na odbicia sygnału w kablu.
10BASET () to jeden ze standardów należących do rodziny protokołów skrętki. Standard obejmuje specyfikację przewodów oraz modulacji sygnału nośnego. Przewidywana przez niego prędkość to 10 Mb/s. Nazwa 10BASE-T pochodzi od prędkości (10), częstotliwości podstawowej (ang. BASE – baseband) oraz skrętki (ang. T – twisted).
10BASE-T wykorzystuje się drugą oraz trzecią parę przewodów (pomarańczowe i zielone ze standardu TIA-568B.
To adres IPv4 komputera lokalnego. Odpowiadająca mu nazwa mnemoniczna to localhost. informacji wewnątrz jednego hosta.
Zgodnie z RFC 3330 komunikacja w jednym komputerze możliwa jest poprzez adresy mieszczące się w puli 127. 0. 0. 1/8. Jeżeli wystąpi odwołanie do adresu 127. x. x. x, gdzie za x podstawimy liczby od 0 do 255, to zawsze odnosi się do hosta lokalnego. Odpowiada to masce sieciowej 255.
Mechanizm automatycznych tuneli pozwala podłączyć się do sieci pakietów IPv4 oznaczonych protokołem 41 (dziesiętnie). Dokładny opis zawarty jest w [http://www. apps. ietf. org/rfc/rfc3068. html RFC 3056].
Zasada działania
Mechanizm 6to4 polega na pakowaniu (tunelowaniu) pakietów IPv6 w pakiety IPv4. Pole protokołu w nagłówku otrzymuje wartość 41. Tak utworzone pakiety wysyłane są do komputera stanowiącego bramę pomiędzy siecią opartą o IPv4 "prawdziwą" siecią IPv6.
(protokół komunikacyjny przekształcania 32kart sieciowych) w komputerowych sieciach lokalnych typu Ethernet.
Każdy komputer w sieci powinien posiadać tzw. tablicę ARP. Znajduje się w niej adres IP i przypisany do niego adres MAC. Dzięki temu komputery mogą się ze sobą komunikować za pośrednictwem adresu MAC, ale tylko w obrębie danej sieci LAN. Jeśli jakieś informacje mają być przesłane do innej sieci (lub podsieci w sieci złożonej, sieci oddzielonej routerem, itp.
Jest to osoba lub instytucja, która korzysta z określonej usługi za pomocą określonego medium według stawki określonej w umowie podpisanej między dwoma podmiotami abonentem lub jego prawomocnym przedstawicielem i przedstawicielem firmy świadczącej daną usługę. Przykładem usługi abonenckiej może być linia telefoniczna, za pomocą której dostarcza się usługi telefoniczne, internet, telekonferencje, itp.
(sieciach bezprzewodowych stanowiące element łączący część przewodową sieci (najczęściej w standardzie Ethernet) a część bezprzewodową (standard 802. 11).
Acces point najczęściej służy do komunikacji między bezprzewodowymi urządzeniami (najczęsciej są to bezprzewodowe karty sieciowe). Zarządza on ruchem w obrębie takiej sieci.
Bezprzewodowe karty sieciowe, które komunikują się ze sobą nie za pomocą punktów dostępowych lecz bezpośrednio ze sobą pracują w trybie ad-hoc.
To unikalny numer przyporządkowany urządzeniom sieciowym. Maszyny posługują się adresem IP, aby przesyłać sobie nawzajem informacje w protokole IP. Adresy IP są wykorzystywane w Internecie oraz sieciach lokalnych.
Dla przykładu adres IP:
207. 142. 131. 236
odpowiada komputerom obsługującym serwis Wikipedii. Aby korzystać z Internetu ludzie nie muszą posługiwać się adresami IP.
Adres elektroniczny to termin prawniczy, którego definicja przewidziana jest w ustawie dnia świadczeniu usług drogą elektroniczną. Adres elektroniczny to oznaczenie systemu teleinformatycznego umożliwiające porozumiewanie się za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej.
Zobacz również: Prawo nowych technologii.
Atrakcyjny i łatwy do zapamiętania adres URL, np.
:http://twoja nazwa. nazwa. pl
zamiast
:http://www. serwer. pl/~user/konto/twoja nazwa/
Alias zwiększa popularność danej strony, powoduje łatwiejsze zapamiętanie jej adresu. Wiele firm udostępnia płatne lub bezpłatne serwisy aliasowe dla adresów World Wide Web lub poczty elektronicznej np: imie@tryk. pl zamiast imie. nazwisko@poczta.