Indianie Ameryki Północnej - Indianami nazywa się niemal całą (z wyłączeniem Aleutów i Inuitów) autochtoniczną ludność obu Ameryk. Etnogeneza tych ludów nie jest jeszcze do końca poznana. Najprawdopodobniej należą oni do odmiany żółtej. Znaleziska archeologiczne i antropologiczne sugerują, że Ameryka Północna została zaludniona najwcześniej 30 - 20 tysięcy lat temu. Podczas ostatniej epoki lodowcowej ludzie przedostali się do niej drogą naziemną, przez obecną Cieśninę Beringa (Beringia). Ludami, które dotarły jako pierwsze do Ameryki Północnej, byli zatem Azjaci. Współczesne zróżnicowanie antropologiczne Indian jest odzwierciedleniem działania takich czynników genetycznych jak dryf genetyczny i dobór naturalny, a także możliwego przenikania jednostek czy małych grup z Oceanii i Australii (być może nawet z Europy).
Rodowici mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i Kanady są często dzieleni według rejonów geograficznych. Można ich zatem podzielić na następujące grupy:
Indianie_północnoamerykańscy -
zdjęcie z 1899
Indianie_północnoamerykańscy -
Arktyka (zamieszkana przez ludy nieindiańskie)
 Aleuci
 Inuici (potocznie  Eskimosi)
Obszary subarktyczne
 Jupikowie
 Kri (Cree)
 Innu
 Atikamekwowie
Wybrzeże północno-zachodnie
 Haidowie
 Muckleshoot
 Tlingitowie
Góry Skaliste
 Czarne Stopy
 Nez Perce
 Ute
Kalifornia
 Mohavi
 Miwok
Montana
 Flathead (Płaskogłowi)
 Wrony
Newada
 Pajutowie
Południowy zachód
 Apacze
 Czemehuevi
 Cocopah
 Havasupai
 Hopi
 Nawahowie
 Pueblo
 Quechan
 Tohono O'odham (Pagago)
 Yavapai
Wielkie Równiny
 Arapahowie
 Caddo
 Czejenowie
 Komancze
 Kickapoo
 Kiowowie
 Dakotowie (Siuksowie)
 Paunisi
 Odżibuejowie
 Saukowie
Wschód
 Delawarowie
 Irokezi
  Kajuga
  Mohawkowie
  Oneidowie
  Onondaga
  Senekowie
  Tuskarora
 Mashantucket Pequots
 Mohikanie
Południowy wschód
 Czerokezi
 Czoktawowie
 Krik (Creek)
 Seminole
Północny wschód
 Micmac
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.