Incydent ze spoliczkowaniem (ang. slapping incident) to niechlubny, pozornie bardzo drobny epizod wojenny w czasie II wojny światowej z udziałem generała Georga Pattona, którego konsekwencje miały jednak poważny wpływ na dalszy przebieg działań wojennych na froncie zachodnim.
W czasie inwazji na Sycylię generał Patton dwukrotnie spoliczkował żołnierzy, którzy przebywali w szpitalu polowym bez żadnych fizycznych ran (jeden z nich miał gorączkę, a drugi cierpiał na nerwicę) oskarżając ich o tchórzostwo. Oburzeni lekarze skierowali oficjalny raport do generała Bradley (który w tym czasie służył pod Pattonem). Bradley, nie wiedząc co z nim uczynić, zdecydował się ukryć list lekarzy, a sami lekarze dotarli nieoficjalnymi kanałami do generała Eisenhowera (przełożonego Pattona).
Eisenhower skierował list do Pattona, w którym w ostrych słowach wyraził oburzenie z powodu obu incydentów i nakazał mu przeproszenie tych żołnierzy. Nie nadał tej sprawie biegu oficjalnego mając nadzieję, że sprawa została już zakończona.
Wkrótce jednak o całym wydarzeniu dowiedzieli się obecni na Sycylii reporterzy, którzy udali się do Eisenhowera z prośbą o wyjaśnienie całej sprawy. Po zapoznaniu się z faktami, wszyscy zainteresowani doszli do wniosku, że nie ma potrzeby dalszego jej nagłaśniania, a sam Patton był według słów Eisenhowera "absolutnie niezbędny dla dalszego wysiłku wojennego". Niestety 21 listopada 1943 roku skandalizujący reporter Drew Pearson zdecydował się na ujawnienie tego, w jego własnych słowach, "skandalu", przeinaczając przy tym niektóre fakty na niekorzyść Pattona i sprawa ta stała się bardzo głośna w całych Stanach Zjednoczonych.
Bezpośrednim skutkiem tych incydentów było odsunięcie Pattona od dowodzenia 7. armią amerykańską. Eisenhower obiecał także Marshallowi, że w ramach "kary" Patton nie obejmie już dowodzenia większą jednostką niż armia (dlatego właśnie w czasie kampanii w Europie dowództwo nad grupą armii amerykańskich objął Bradley – podwładny Pattona na Sycylii, a sam Patton dowodził tylko 3. armią amerykańską).
Po odsunięciu Pattona od dowodzenia, nie wziął on udziału w inwazji na Włochy (jak wcześniej planowano), służył jedynie do zmylenia Niemców, którzy sądzili najpierw, że przygotowuje on atak na południową Francję i Bałkany, a później w ramach operacji "Fortitude" rzekomo dowodzi fikcyjną organizacją "FUSAG".

Link zewnętrzny

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.