br /> Imperium osmańskie (także: Imperium ottomańskie), kalifat - państwo tureckie na Bliskim Wschodzie, obejmujące w okresie od XIV do XX wieku Anatolię, część południowo-zachodniej Azji, północną Afrykę i południowo-wschodnią Europę, założone przez jedno z plemion tureckich w zachodniej Anatolii.
W wiekach XVI i XVII było to jedno z najpotężniejszych politycznie państw na świecie, do chwili gdy kraje europejskie poczuły się zagrożone stałymi postępami imperium na Bałkanach. W kręgach dyplomatycznych na określenie dworu sułtana, później także całego państwa tureckiego, stosowano termin Wysoka Porta.

Historia

Państwo zostało założone przez Osmana I. Po arabsku Uthman, skąd także nazwa Imperium Ottomańskie). W pierwszych wiekach swojego istnienia było to państwo skrajnie agresywne, prowadzące nieustanną politykę podbojów i walk. W XIII w.-XIV w. władcom tureckim udało się podbić całą Anatolię, oraz rozpoczęli trwający ponad dwa wieki podbój Półwyspu Bałkańskiego, stopniowo podporządkowując sobie skłócone i słabe feudalne państewka chrześcijańskich władców.

Prowincje

W okresie swojego rozkwitu w skład imperium osmańskiego wchodziło 29 prowincji, trzy księstwa wasalne (wśród których były księstwa rumuńskie), oraz Transylwania, królestwo zobowiązane do wierności państwu Osmanów.

Sułtani

Zob. Władcy Turcji
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.