Fikcyjne państwo dyktatorskie, występujące w serii filmów science fiction Gwiezdne Wojny.
Imperium Galaktyczne (w skrócie Imperium) powstało, kiedy Zakon Sithów pod wodzą Dartha Sidiousa przejął władzę w Republice. Republika było to państwo demokratyczne, jednak pod koniec swego istnienia było całe przeżarte korupcją i upadające. W tej sytuacji na stanowisko kanclerza Republiki wybrano mało znanego senatora Palpatine'a, który jednak po pewnym czasie wpadł w konflikt z Zakonem Jedi. W istocie bowiem Palpatine był Darthem Sidiousem, przywódcą Sithów, którzy stanowili uosobienie zła.
Ostateczne przekształcenie Starej Republiki w Imperium zostało pokazane w epizodzie trzecim Gwiezdnych Wojen pod tytułem Zemsta Sithów. Wówczas to trwała już wojna domowa, wywołana przez Sithów, jednak Palpatine nie ujawnił jescze swojej prawdziwej tożsamości, udając zwolennika demokratycznego ładu Republiki, i obarczał całą winą Hrabiego Dooku, jednego z lordów Sithów, będącego tak naprawdę tylko marionetką w ręku kogoś bardziej potężnego - Imperatora Palpatine. Kiedy Zakon Rycerzy Jedi tłumił wrogów, Darth Sidious omamił młodego Anakina Skywalkera, który przeszedł na stronę zła, stając się Darthem Vaderem. W końcu, kiedy w wojnie Sithowie zaczęli osiągać górę, Palpatine przestał ukrywać swoje prawdziwe zamiary - ogłosił, że Jedi są wrogami wolności i demokracji, a ład w Republice może przywrócić tylko on sam. Darth Sidious ogłosił powstanie Imperium i nakazał całkowite wyeliminowanie rycerzy Jedi. Przeżyć zdołali tylko nieliczni - wśród nich mistrz Yoda, ukrywający się na planecie Dagobah, oraz Obi-Wan Kenobi, który zamieszkał na Tatooine.
Imperium trwało jescze długi czas, ale w końcu wybuchł bunt. Zawiązano Sojusz, popularnie nazywany Rebelią. Wielką rolę w Rebelii odegrał Luke Skywalker i Leia Organa - dzieci Dartha Vadera, który był po Imperatorze najważniejszym przywódcą Sithów. Walkę Rebeliantów przeciwko Imperium pokazano w klasycznej trylogii Gwiezdnych Wojen, obejmującej epizody czwarty, piąty i szósty: Nowa nadzieja, Imperium kontratakuje i Powrót Jedi. Pod koniec epizodu szóstego Imperium ostatecznie upadło. Darth Vader przeszedł na Jasną Stronę Mocy i już jako Anakin Skywalker zabił Dartha Sidiousa, samemu przypłacając to życiem. Ogłoszono powstanie Nowej Republiki, państwa demokratycznego.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.