Igrzyska Olimpijskie to najstarsza międzynarodowa impreza sportowa organizowana co 4 lata w różnych krajach, pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich narodów przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Starożytne Igrzyska Olimpijskie

Odbywające się w miejscowosci Olimpia na Peloponezie.Były rozgrywane co cztery lata.

Nowożytne Igrzyska Olimpijskie

Nowożytne Letnie Igrzyska Olimpijskie odbywają się od 1896 roku, a Zimowe od 1924. Nowożytne Igrzyska Olimpijskie nawiązują do tradycji starożytnych igrzysk greckich.

Flaga olimpijska

Igrzyska_olimpijskie -
Najbardziej znany ze wszystkich symboli olimpijskich, flaga olimpijska odzwierciedla ideały Pierre de Coubertin - twórcy nowożytnych igrzysk. Pięć różnokolorowych przecinających się kół symbolizuje zarazem różnorodność, jak i jedność ludzi zamieszkujących Ziemię. Poszczególne kolory symbolizują kontynenty: niebieski - Europę, czarny - Afrykę, czerwony - Amerykę, żółty - Azję i zielony - Australię. Dodatkowo kolory te zostały dobrane tak, by każdy z nich pojawiał się przynajmniej raz na jakiejś fladze państwowej. Flaga olimpijska wciągana jest na maszt podczas ceremonii otwarcia igrzysk.

Motto olimpijskie

Oficjalnym mottem Igrzysk jest łacińskie zdanie: Citius Fortius Altius, czyli Szybciej, Mocniej, Wyżej. Innym znanym cytatem opisującym olimpiadę jest zdanie: Najważniejszą rzeczą w Igrzyskach Olimpijskich jest nie zwyciężyć, ale wziąć w nich udział, podobnie jak w życiu nie jest ważne triumfować, ale zmagać się.

Ogień olimpijski

Ogień olimpijski wzniecany jest za pomocą skupionych promieni słonecznych w ruinach świątyni Olimpii. Stamtąd sztafeta olimpijska przekazuje pochodnię olimpijską kolejnym biegaczom. Tradycja zapalania ognia sięga Igrzysk z 1928, a jego przenoszenia w sztafecie - 1936. Na koniec ogień niesiony w pochodni przybywa do miasta-gospodarza Igrzysk. Tutaj w trakcie ceremonii otwarcia zapalany jest znicz olimpijski, który płonie przez cały czas trwania zawodów.

Ceremonia otwarcia

Tradycyjnie Igrzyska otwiera trwająca kilka godzin ceremonia otwarcia, której celem jest m.in. zaprezentowanie miasta i państwa, w którym odbywają się Igrzyska. Stałym elementem tej ceremonii jest parada państw biorących udział w zawodach. W paradzie maszerują zawodnicy oraz działacze sportowi z danego kraju. Każde z państw wyznacza jednego sportowca do niesienia flagi.
Po wejściu wszystkich krajów na stadion olimpijski głowa państwa organizującego zawody lub przewdoniczący MKOl dokonuje oficjalnego otwarcia Igrzysk, wypowiadając formułę: Igrzyska Olimpijskie w ... uważam za otwarte. Później, w trakcie odgrywania hymnu olimpijskiego, na maszt wciągana jest flaga olimpijska. Przedostatni biegacz sztafety olimpijskiej wbiega na stadion niosąc ogień olimpijski. Przekazuje go ostatniemu biegaczowi sztafety, zazwyczaj kraju, który zapala znicz olimpijski. Często wypuszczane są gołębice - symbol pokoju. Na koniec wszyscy flagowi zbierają się w kole, a jeden wybrany zawodnik oraz jeden wybrany sędzia składają, w imieniu wszystkich zawodników i sędziów, przysięgę olimpijską.

Inne symbole

Igrzyska_olimpijskie -
w 1980
Współcześnie przy okazji Igrzysk powstaje oficjalna piosenka olimpijska. Promocji Igrzysk służy też przygotowania oficjalnych maskotek Igrzysk.

Dyscypliny olimpijskie

Na pierwszych Igrzyskach rozgrywano zawody jedynie w 5 dyscyplinach: lekkoatletyce, kolarstwie, szermierce, gimnastyce i pływaniu (zawody wioślarskie z powodu złej pogody odwołano). Współcześnie ich liczba osiągnęła już, jak podaje MKOl, 28 (niektóre inne klasyfikacje wydzielają 34, a nawet 38 dyscyplin).
W skład każdej dyscypliny wchodzi od kilku do kikunastu konkurencji, które rozgrywane są oodzielnie przez kobiety i mężczyzn. Jednak istnieją takie konkurencje, które są rozgrywane wyłącznie przez kobiety (softball, gimnastyka artystyczna i pływanie synchroniczne) lub wyłącznie przez mężczyzn (boks i baseball). Żeby dana konkurencja mogła być wpisana do programu olimpijskiego musi być powszechnie uprawiana w wielu krajach świata: dla konkurencji męskich - w co najmniej 75 krajach na 4 kontynentach, dla kobiecych - w co najmniej 40 krajach na 3 kontynentach.
Dyscypliny olimpijskie (2004):
| |-

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.