Idi Amin Dada Oumee (ur. 17 maja 19251 w Koboko w Ugandzie jako Idi Awo-Ongo Angoo, zm. 16 sierpnia 2003 w w Dżudda w Arabii Saudyjskiej), polityk i feldmarszałek ugandyjski.
Pochodził z małego plemienia Kakwa. Ukończył cztery klasy szkoły podstawowej i jako młody chłopak został zwerbowany do brytyjskiej armii kolonialnej. Rozpoczął służbę jako pomocnik kucharza, jednak za swoją lojalność, posłuszeństwo i okrucieństwo w walce szybko awansował. W tym czasie odnosił również sukcesy sportowe, z których największym był tytuł mistrza Ugandy w boksie wagi półciężkiej.
W 1962 roku, po uzyskaniu przez Ugandę niepodległości, Idi Amin został awansowany do stopnia kapitana, a w 1966 został mianowany przez premiera Miltona Obote dowódcą sił zbrojnych. W roku 1971 po postawieniu mu zarzutów zawłaszczenia, powierzonych mu przez partyzantów zwalczających w Zairze prezydenta Mobutu Sese Seko, pieniędzy, złota i kości słoniowej, dokonał 25 stycznia krwawego zamachu stanu i odsunął od władzy prezydenta Miltona Obote.
Idi Amin piastując urząd prezydenta, rządził w dyktatorski sposób, tworząc brutalny i represyjny reżim oskarżany o wiele zbrodni. W 1972 wydalił 70 tysięcy Hindusów zamieszkujących Ugandę, w których rękach znajdowała się większość gospodarki, zawłaszczając ich majątki. Uzasadniał to faktem, że tak polecił mu zrobić "głos boży". Reżim Amina znalazł się w centrum światowego zainteresowania w 1976, gdy udzielono wsparcia terrorystom palestyńskim, którzy porwali w Niemczech samolot Air France i skierowali go na lotnisko w Entebbe w Ugandzie. Spektakularna akcja odbicia zakładników przeszła do historii jako operacja Entebbe. W 1978 Amin zaatakował sąsiadującą Tanzanię i 11 kwietnia 1979, po kontrataku, został obalony przez wojska tanzańskie, które wspierały Ugandyjską Armię Wyzwoleńczą.
Amin uciekł do Libii, gdzie spędził kilka lat, później przeniósł się do Iraku, a następnie zamieszkał w Arabii Saudyjskiej, gdzie mógł przebywać i korzystać z ochrony władz pod warunkiem całkowitego wycofania się z polityki. Pomimo tego ciągle snuł plany powrotu do Ugandy. Zmarł w 2003 po kilku nieudanych próbach przeszczepu nerek. Pomimo próśb rodziny, aby sprowadzić ciało do Ugandy, został pochowany w Arabii Saudyjskiej.
Amin odpowiedzialny jest za zamordowanie od 300 tysięcy do 600 tysięcy ludzi. Podczas jego rządów ginęli wszyscy jego przeciwnicy polityczni i osoby, które były o to podejrzewane. Rzekomo ciałami ofiar karmiono krokodyle. Rządy Amina doprowadziły Ugandę do ogromnego kryzysu gospodarczego.
Był postacią ekscentryczną, a przez niektórych był uważany za szaleńca. Rzekomo wyrażał podziw dla Adolfa Hitlera i trzymał w lodówce głowy niektórych swoich przeciwników politycznych. Pojawiały się pogłoski o rzekomym kanibalizmie. Przyznawał sobie liczne medale (w tym Krzyż Wiktorii) i tytuły: "pogromcy Imperium Brytyjskiego", "jedynego prezydenta w bezpośrednim kontakcie z Bogiem". Chciał być mediatorem w konflikcie północnoirlandzkim, a także uważał, że to on, a nie królowa brytyjska powinien stać na czele Wspólnoty Narodów. Był tak zafascynowany Szkocją, że tytułował siebie "ostatnim królem Szkocji", chciał stanąć na czele wojsk, które odłączą Szkocję od Wielkiej Brytanii, a na pogrzebie króla Arabii Saudyjskiej pojawił się ubrany w kilt.
Amin przyjął islam, miał 4 żony i 23 dzieci.
Miał przydomek Dada, sam chciał, żeby nazywano go Big Daddy, ale nazywano go także "rzeźnikiem z Ugandy".

1 data sporna, jak rok urodzenia podawany jest również 1924 i 1928
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.