Ibogaina jest indolowym psychoaktywnym alkaloidem wyekstrahowanym z kory afrykańskiej rośliny Tabernanthe Iboga. Ibogaina należy do rodziny tryptamin.
Ibogainę stosuje się eksperymentalnie do leczenia uzależnień oraz przy usuwaniu symptomów reakcji abstynencyjnej organizmu po odstawieniu narkotyków uzależniających fizycznie. Stwierdzono, że ibogaina jest skuteczna przy leczeniu uzależnień od kokainy, heroiny, etanolu i nikotyny. Ibogaina jest też czasem stosowana jako lek pomocniczny przy psychoterapii. Jak dotąd nie stwierdzono aby ibogaina wykazywała właściwości uzależniajace.
Badania kliniczne prowadzone w USA i Wielkiej Brytanii dowiodły, że pojedyncze podanie dużej dawki (rzędu ok 1 g) ibogainy powoduje zanik symptomów głodu narkotykowego na czas od kilku dni do nawet kilku tygodni, co znacznie ułatwia przeprowadzenie wstępnej detoksykacji pacjentów. Ubocznych efektem podania takiej dawki jest też popadnięcie pacjenta w stan kilkudniowego letargu, który pomaga przeprowadzenie z nim seansów psychoterapii.
Stosowanie ibogainy w formie jednorazowej dawki w początkowym leczeniu uzależnien było testowane w kilkunastu państwowych klinikach w USA na początku lat '90 XX w., jednak rządowy program badań został zakończony w 2001 r na skutek wstrzymania jego finansowania przez rząd USA.
Obecnie, w większości krajów europejskich, USA i Kanadzie ibogaina ma wciąż status substancji dopuszczonej do eksperymentalnych testów klinicznych, nie jest jednak nigdzie zalegalizowana jako ogólnodostępny lek. Wolno więc ją stosować wyłącznie w ramach zatwierdzonych przez odpowiednie komisje etyczne testach klinicznych. Wysoka cena ibogainy (rzędu 500 USD za 1 g) powoduje trudną dostępność tej formy leczenia uzależnień. Status ten wykorzystuje wiele prywatnych klinik, które stosują je w swoich programach leczenia uzależnień.Jej posiadanie i stosowanie na własną odpowiedzialność nie jest zabronione w większości krajów europejskich (poza Szwajcarią, Szwecją i Belgią, lecz otwarty handel tym związkiem narusza już prawo obrotu lekami. W USA ibogainę wolno podawać jedynie w ramach zarejestrowanego przez FDA leczenia klinicznego, zaś jej posiadanie przez prywatne osoby jest przestępstwem.
Dawkowanie ibogainy w celach narkotycznych: ok kilkuset miligramów do ponad grama. Ibogaina powoduje barwne halucynacje, bardzo charakterystyczne dla tej substancji. Większe dawki powodują absolutne odcięcie od świata. Duże dawki mogą być przyczyną późniejszych psychoz wywołanych silnymi emocjami przeżywanych podczas odurzenia. Istnieje też duże ryzyko bad tripu czyli złej jazdy, mogącej być niewyobrażalnie przykrym przeżyciem ( podobnie jak w przypadku LSD).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.