Ibadan - miasto w południowo-zachodniej Nigerii, ośrodek administracyjny stanu Oyo. Około 3,3 mln mieszkańców (2004); (w 1991 1,3 mln).
Przemysł spożywczy, włókienniczy, drzewny, metalowy, środków transporu i chemiczny. Siedziby się tu takie firmy jak: Afprint Nig, Africola, Globacom, NTC Ibadan, Nigeria Breweries, Coca Cola Breweries, Nigeria Tobacco Company, West Africa Print i inne. Węzeł drogowy;międzynarodowy port lotniczy. Znajdują się tu University of London założony w 1948 roku i City University of Ibadan.
Jest to także ośrodek radiowo-telewizyjny. Siedziby mają tu takie stacje telewizyjne jak: Ibadan Include, NTA Ibadan, Galaxy Television Ibadan, Oyo State Television i Bcos. Nadają stąd także radiostacje: Fm Ibadan i Radio NIgeria IBadan.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.