I wojna w Zatoce Perskiej - nazwa konfliktu wojennego rozpoczętego zbrojnym najazdem Iraku na Kuwejt w sierpniu 1990 r. i zakończonego pokonaniem Iraku przez międzynarodową koalicję wiosną 1991 r.
Saddam Husajn nie liczył się z możliwością przeciwdziałania na dużą skalę w odpowiedzi na jego podbój Kuwejtu. Świat zareagował negatywnie nieomal jednomyślnie. Główną rolę w likwidacji skutków agresji miały odegrać Stany Zjednoczone. Całość operacji miała odbyć sie pod sztandarem ONZ i nadano jej kryptonim Pustynna Burza.
ONZ po licznych ostrzeżeniach wobec Iraku postawiła ultimatum wycofania się wojsk irackich z Kuwejtu do 15 stycznia 1991, dwa dni później rozpoczęła się operacja wojskowa.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.