Pierwsza wojna światowa konflikt zbrojny między Ententą, do której należały Państwami Centralnymi tj. Austro-Węgrami, Niemcami, wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
Nazwą określa się program pokojowy, który przedstawił 8 stycznia 1918 roku w orędziu do Kongresu amerykańskiego prezydent Woodrow Wilson.
Określał on warunki zawarcia pokoju po zakończeniu I wojny światowej.
redukcja zbrojeń
wolność mórz
wycofania wojsk niemieckich z terenów okupowanych
możliwości samostanowienia narodów
ułatwienia w handlu międzynarodowym
Propozycje Wilsona uwzględniono w traktacie wersalskim i
Pakcie Ligi Narodów.
(ANZAC) była to oryginalnie armia złożona z Australijczyków i Nowozelandczyków, która walczyła w czasie I wojny światowe w Gallipoli, na Bliskim Wschodzie i na froncie zachodnim.
Obecnie nazwą "Anzacs" przyjęło się nazywać wszystkich żołnierzy australijskich i nowozelandzkich. 25 kwietnia w rocznicę pierwszego lądowania pod Gallipoli w 1915 roku obchodzony jest "Anzac Day".
Sama nazwa "Anzac" jest zastrzeżona przez rząd Australii i nie może być używana do żadnych celów komercyjnych, z wyjątkiem Anzac biscuits (odmiana ciasteczek).
I wojny światowej
Kraj
Rok
Szt.
Widok
Typ
Uzbrojenie[Ilość amunicji]
Pancerz (mm)
Szybkość maksymalna(km/h)
Załoga
Masa(t)
Silnik mocy(KM)
Zasięg(km)
Przód
Bok
Góra
Anglia
Prototyp
Little Willie
1916
75
męski
2x 57mm/L40 [324] + 3 ckm [6272]
12
10
6
4. 5
8
28. 4
105
37
75
Mark I żeński
5 ckm [30080]
27. 4
1917
25
Mark II męski
2x 57mm/L40 + 3 ckm
12
10
6
8
45
25
Mark II żeński
5 ckm
12
10
6
8
25
Mark III męski
2x 57mm/L40 + 3 ckm
12
8
25
Mark III żeński
5 ckm
12
8
420
Mark IV męski
2x 57mm/L23 [332] + 4 ckm [6272]
16
12
8
5.
Lata państw centralnych i powstanie na części z nich Królestwa Polskiego.
Działnia wojenne
Na froncie wschodnim rok 1915 rozpoczął się od ofensywy wojsk austriacko-węgierskich w rejonie Karpat Wschodnich, gdzie m. in. rozegrały się bardzo krwawe walki o Przełęcz Dukielską. Jednakże Rosjanie odparli tę ofensywę, a nawet zdobyli w marcu twierdzą Przemyśl. Natomiast pełnym zwycięstwem zakończyła się kolejna ofensywa wojsk niemieckich na północy, gdzie opanowały one znaczne terytoria Litwy i Kurlandii.
(po niemiecku "ParisGeschütz") to działo z którego Niemcy ostrzeliwali I wojny światowej od marca do sierpnia 1918. Było to największe działo użyte w czasie tej wojny.
Nazywane też było "Kaiser Wilhelm Geschütz", często mylone jest z innym działem o nazwie Gruba Berta, które było użyte pod Liège w 1914 lub z mniejszym działem nazwanym "Lange Max" (Długi Maks), od którego zresztą pochodzi.
(z franc. entente porozumienie) to państwa walczące przeciw Państwom Centralnym w czasie I wojny światowej. Państwa ententy nie były związane formalnym sojuszem wojskowym (oprócz Rosji i Francji oraz Wielkiej Brytanii i Japonii) i dopiero w czasie wojny uzgodniły wspólne stanowisko. Z kolei Państwa Centralne cementował sojusz zwany Turcji i Bułgarii - tzw. Poczwórne Przymierze.
Znaczną (aczkolwiek często przecenianą) rolę w doprowadzeniu do zawarcia traktatu odegrał angielski Edward VII.
(Francją a Wielką Brytanią, 8 kwietnia 1904 roku.
Ustalało ono strefy wpływów Afryce w strefie Wielkiej Brytanii znalazł się Egipt, a Francji - Maroko.
W okresie bezpośrednio przed I wojną światową miało to znaczenie w utworzeniu wspólnego frontu przeciw Niemcom.
Histografia:
Sojusz francusko-rosyjski
21-27 sierpnia 1891 wstępna umowa polityczno-wojskowa, zawarta przez wymianę listów.
(ur. Poznania, zm. niemiecki, czołowy dowódca w czasie I wojny światowej.
Pochodził z rodziny drobnego handlarza; jego młodszym bratem był astrofizyk Planu Schlieffena, bezskutecznie domagając się zwiekszenia wydatków na wojsko.
Przesunięty na front, dowodził brygadą stasjonującą w Hindenburga i miał udział w spektakularnych zwycięstwach nad Rosjanami pod Tannenbergiem i nad Jeziorami Mazurskimi.
Generalne Gubernatorstwo (Królestwa Polskiego po jego opanowaniu przez wojska państw centralnych w czasie I wojny światowej. Terytorium Królestwa Polskiego zostało podzielone na dwie strefy: niemiecką i austriacką. Na terenie okupacji niemieckiej zostało utworzone decyzją cesarza Wilhelma II 24 sierpnia Franciszka Józefa I z ziem okupowanych przez wojska austriackie utworzono Generalne-Gubernatorstwo Lubelskie z Generał-Gubernatorem Karlem von Kuka na czele.
Pierwsza wojna światowa konflikt zbrojny między Ententą, do której należały Państwami Centralnymi tj. Austro-Węgrami, Niemcami, wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
John Joseph "Black Jack" Pershing (ur. amerykański wojskowy. Ukończył karierę wojskową z najwyższym możliwym do osiągnięcia stopniem w armii amerykańskiej "General of the Armies" (odpowiednik "marszałka" w wojsku polskim). Urodził się w Laclede w Missouri, karierę wojskową rozpoczął w 1886 r. po ukończeniu West Point.
Służąc w 6. regimencie kawaleryjskim Pershing uczestniczył w kilku wojnach indiańskich.
Legionów Polskich, związek taktyczny wojska polskiego sformowany w grudniu Józefa Piłsudskiego, następnie przez Mariana Żegota-Januszajtisa. Od września 1916 wchodziła w skład Polskiego Korpusu Posiłkowego.
Rozwiązana po kryzysie przysięgowym w lipcu 1917. Ważniejsze bitwy:
22-25 grudnia 1914)
16-25 maja 1915)
Jastków (30 lipca - 3 sierpnia 1915)
4-7 sierpnia 1915)
Zobacz też: Pierwsza Kompania Kadrowa, historia Polski.