IV rozbiór Polski - nazwa stosowana niekiedy wobec wydarzeń bezpośrednio poprzedzających wybuch II wojny światowej (podpisanie 23 sierpnia 1939 paktu Ribbentrop-Mołotow) i po jej wybuchu (agresja Niemiec 1 września 1939 i następująca zaraz po niej agresja ZSRR - 17 września 1939). Na wydarzenia te - likwidację państwa Polskiego przez Niemcy i ZSRR - pozostałe państwa świata zareagowały jedynie formalnym wypowiedzeniem wojny Niemcom przez Wielką Brytanię i Francję bez podjęcia działań wojennych ("dziwna wojna") zagwarantowanego w dwustronnych umowach z Polską oraz bliżej nieokreślonym potępieniem działań ZSRR po 17 września.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.