IMac -
iMac - komputer, którego sukces rynkowy uratował firmę Apple przed bankructwem.
Zaprojektowany przede wszystkim jako stanowisko sieciowe dla Internetu oraz intranetów pozbawiony został stacji dyskietek. Od tego czasu wszystkie kolejne modele komputerów Apple będą również pozbawione stacji FDD, co można uznać za jedną z najodważniejszych decyzji firmy. Kompaktowa obudowa zawiera jednostkę centralną, CD-ROM, głośniki 1,5 W, mikrofon oraz monitor 15".
Całość pierwotnie z półprzezroczytego plastiku w kolorze indygo, a z czasem w olbrzymiej gamie innych barw a nawet deseni (w tym nawet obudowy zupełnie przezroczyste). Do iMac-a dołączono niezbyt wygodną klawiaturę o zmniejszonej liczbie klawiszy oraz powszechnie krytykowaną myszkę o idealnie okrągłym kształcie.
Był to pierwszy na świecie, powszechnie sprzedawany komputer PC o kolorze innym od beżowego oraz kształcie innym od zbliżonego do prostpadłościanu, co było rewolucją w estetyce komputerów (od tego czasu wszystkie kolejne komputery firmy Apple będą wyróżniać się nowatorskim i łatwo rozpoznawalnym wzornictwem). Wśród wielu nowości w wyglądzie można wymienić uchwyt na komputer w górnej części, szczątkowej wielkości tackę na CD a te same kolory będą zawierać zarówno jednostka jak i mysz czy klawiatura. Także inne peryferia komputerowe firmy Apple będą od tego czasu produkowane według takiego wzornictwa. Przez kolejnych kilka lat światowy przemysł komputerowy będzie tylko w nielicznych przypadkach (i raczej nieudolnie) próbować nawiązywać do nowatorskich zmian we wzornictwie zapoczątkowanych przez Apple.
iMac zdobył swoją popularność przede wszystkim olbrzymią ergonomią (mało miejsca na biurku, wszystko w jednym miejscu, minimalna ilość kabli, fabrycznie skonfigurowany komputer gotowy do działania łącznie z wejściem do Internetu) oraz, co nie jest bez znaczenia, estetyką wyglądu - od tego czasu komputery zaczęto stawiać na biurku w eksponowanym miejscu traktując je jak wystrój wnętrza.

Kalendarium

  • 15 sierpnia 1998 - światowa premiera iMaca. Nowy produkt bije rekordy ilości sprzedanych egzemplarzy.
  • 2001 - kolejny przełom we wzornictwie, pojawia się nowa wersja iMaca z jednostką centralną w postaci małej półkuli z obrotowym ramieniem zakończonym wyświetlaczem LCD.
  • 2002 - pojawia się wersja iMac LCD z panoramicznym wyświetlaczem 17".
  • 2004 - Apple wprowadza iMac G5, w którym jednostka centralna zintegrowana jest z panoramicznym wyświetlaczem LCD (17" lub 20") i zawieszona na płaskiej "stopie".
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.