To jeden z największych konfliktów zbrojnych w historii świata, trwający między Europę, część Azji, północną Afrykę i oceany: Ameryki Północnej i Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci).
Grafika:Schleswig Holstein ostrzeliwuje Westerplatte 39 09 01 b. jpg|thumb|right|250px|
Początek II WŚSchleswig-Holstein ostrzeliwuje Westerplatte
Przedsmakiem nadchodzącego konfliktu był atak faszystowskich Włoch na Abisynię (III Rzeszy jak: zajęcie Nadrenii w Czechosłowacji (październik Kłajpedy.
(tytuł oryginalny niem. Zehn Jahre und Zwanzig Tage) – tytuł autobiografii Wielkiego Karla Doenitza, naczelnego dowódcy III Rzeszy. Opisuje ona jego przeżycia z lat II wojny światowej 1935-1945. .
(wywiadu i kontrwywiadu
wojskowego w latach 1921-1944.
Utworzenie Abwehry
Abwehra powstała w 1921 roku jako departament Reichswehrministerium.
Nazwa wywodzi się od centrali Abwehrgruppe der Reichswehr, utworzonej w styczniu 1921 r. pod kierownictwem mjr. Friedricha Gemppa i zakonspirowanej w Oddziale Statystyki Urzędu Wojskowego.
Zakazy traktatu wersalskiego
Po zakończeniu I wojny światowej Niemcom, zgodnie z postanowieniami traktatu wersalskiego, zabroniono prowadzenia wywiadu o charakterze ofensywnym, służba ta więc miała m.
Achtung! Panzer (w dosłownym tłumaczeniu "Uwaga, czołgi") tytuł opublikowanej w Heinza Guderiana. Autor wyraził w niej opinię, że Niemcy mogą sobie pozwolić tylko na krótką wojnę, zanim zostaną wyczerpane skromne zapasy surowców strategicznych. Można to zrealizować wykorzystując silne związki pancerne zdolne do szybkich uderzeń. .
(urodzony Norymberdze) niemiecki oficer z czasów drugiej wojny światowej; miał stopień generała-pułkownika (generała armii).
Od sierpnia 7 maja 1945 roku podpisuje w Reims akt bezwarunkowej kapitulacji niemieckich sił zbrojnych. Po aresztowaniu marszałka Wilhelma Keitla zostaje na krótko ostatnim szefem OKW. W Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze i skazany za udział w planowaniu wojny na karę śmierci.
(po Nevillem Chamberlainem, a później także francuski z premierem Edouardem Daladierem w latach Trzeciej Rzeszy Adolfa Hitlera, a także sojusznika czyli Włoch.
Polityka ta polegała na serii ustępstw politycznych, wojskowych i terytorialnych, z których każde miało zaspokoić żądania Hitlera i zapobiec dalszym, a przede wszystkim nie dopuścić do wybuchu wojny.
Za Nadrenii w Austrii w marcu 1938, które nie tylko nie zostało potępiony przez Francję i Wielką Brytanię, ale nawet na nie oficjalnie nie zareagowano.
. Brama wejściowa. . Brama wejściowa.
Arbeit macht Frei - (niem. praca czyni wolnym) - niemieckie powiedzenie ludowe powiązane z protestancką etyką pracy.
W latach trzydziestych XX wieku używane przez propagandę nazistowską w Niemczech w programach zwalczania bezrobocia.
(ukr. Бабин яр ) nazwa wąwozu leżącego między dawnymi osadami Łukianowka i Syriec, dziś w obrębie Kijowa, na Ukrainie. Miejsce kaźni do 100. 000 osób, głównie Żydów, następnie lokalizacja niemieckiego obozu koncentracyjnego.
Masowe egzekucje
W drugiej połowie września Żydów uciekło w głąb Rosji, przy czym część z nich, zatrudniona w strategicznym sowieckim przemyśle zbrojeniowym została wywieziona siłą.
Sonderkommando der WaffenSS, nazwy hitlerowskiego obozu śmierci, funkcjonującego od marca do grudnia 1942, położonego na obrzeżach wsi Bełżec, wzdłuż linii kolejowej Lublin-Lwów.
Historia obozu
Wcześniejsze okoliczne obozy pracy
W okolicy Bełżca już od 1940 roku powstawał szereg obozów pracy, związanych z obronnymi konstrukcjami granicznymi (linia Ottona) czy pracą przy transporcie kolejowym.
Statek o kadłubie zbudowanym z II wojny światowej przez Niemców w stoczni w Darłowie, z racji ograniczeń wojennych co do użycia stali. Prawdopodobnie wybudowano dwa takie statki, których los, po przejęciu przez wojska radzieckie, jest nieznany. .
Niemcy od początku wojny na Zachodzie próbowali przerwać dostawy morskie do Wielkiej Brytanii. W pierwszym okresie skierowali główny atak na przerwanie połączeń transportowych Anglików. Samoloty startujące z baz we Francji i Norwegii, okręty nawodne i flota łodzi podwodnych rozpoczęły prawdziwe polowanie na statki transportowe, płynące bez ochrony z ładunkami na Wyspy Brytyjskie.
To działania zbrojne w 1945, mające na celu zdobycie Berlina.
Operacja berlińska rozpoczęła się 16 kwietnia 1945 nad Odrą, a realizowana była przez I Front Ukraiński marszałka Iwana Koniewa, II Front Białoruski marszałka Konstantego Rokossowskiego i I Front Białoruski marszałka Gieorgija Żukowa. Fronty te liczyły razem 2,5 mln żołnierzy, dysponowały 6250 czołgami, 7500 samolotami i 41 tys.
, Josepha E. Daviesea (byłego ambasadora w Moskwie, przyjaciela i sponsora Roosevelta) – wszystkie kopie tego filmu zostały zniszczone w maccartyzmu. .