Białorusi, Polsce, po zabójstwie ministra Bronisława Pierackiego w sanacyjne utworzyły tu obóz karny dla nacjonalistów ukraińskich, przeciwników sanacji i komunistów.
Więzienie w Berezie Kartuskiej organizowali: Dyrektor Departamentu Politycznego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Wacław Żyborski oraz Naczelnik Wydziału Narodowościowego w tymże Departamencie płk. Leon Jarosławski.
(BBWR) to polityczna okresu międzywojennego w Polsce utworzona w roku Walerego Sławka. Skupiała drobniejsze ugrupowania polityczne i grupy mniejszości narodowych.
Pierwotnym celem powstania BBWR było utworzenie porozumienia wyborczego. W wyborach w roku Senacie.
W założeniach miał skupiać grupy osób o nastawieniu propaństwowym, choć wywodzące się z
różnych ugrupowań politycznych.
(COP), ośrodek przemysłu ciężkiego budowany w 1936-1939 w południowo-centralnych dzielnicach Polski. Był jednym z największych przedsięwzięć ekonomicznych Drugiej Rzeczpospolitej, Celem COP-u było zwiększenie ekonomicznego potencjału Polski, rozbudowa przemysłu ciężkiego i zbrojeniowego, a także zmniejszenie bezrobocia. Na rozwój COP-u przeznaczano w latach Eugeniusza Kwiatkowskiego, który opracował czteroletni plan inwestycyjny, obejmujący okres 1 VII 1936-30 VI 1940.
Chrześciański Związek Jedności Narodowej (ChZJN) potocznie Chjena, powstał Związku Ludowo-Narodowego z Narodowo-Chrześciańskim Stronnictwem Ludowym, Chrześciańsko-Narodowym Stronnictwem Pracy (chadecy) i Chrześcińsko-Narodowym Stronnictwem Rolniczym.
Chjena wygrała wybory do parlamentu w 1922 roku uzyskując 163 mandaty poselskie (na 444) i 48 senatorskich (na 111). Po zawarciu w paktu lanckorońskiego z rząd Chjeno-Piasta.
Kalendarium wydarzeń politycznych w okresie Drugiej Rzeczypospolitej:
Warszawie przez Józefa Piłsudskiego
1918-1921 - Sześć wojen granicznych przeciwko państwom sąsiednim:
wojna polsko-bolszewicka
wojna ukraińska
wojna litewska
polsko-czechosłowackie konflikty graniczne
27 grudnia 1918 - powstanie wielkopolskie 1918-1919 roku)
pierwszego powstania śląskiego; następne: 19/20 VIII 1920 i 3 maja 1921.
Mianem dwudziestolecia międzywojennego określa się okres między odzyskaniem niepodległości przez Polskę (11 listopada 1918) a wybuchem II wojny światowej. Oficjalnie za Święto Niepodległości uważany jest dzień 11 listopada, a więc dzień zakończenia I wojny światowej.
Batalionu im. Dąbrowskiego. Napis w prawym górnym rogu po hiszpańsku:Za Waszą Wolność i Naszą
Dąbrowszczacy – przyjęta w historiografii polskiej nazwa grupy polskich uczestników wojny domowej w Hiszpanii w latach brygad międzynarodowych po stronie wojsk republikańskich przeciwko wojskom gen. Francisco Franco. W hiszpańskiej wojnie domowej w latach 1936 – 1939 walczyło ok. 5100 Polaków.
, także Hadiacz, Ukrainie (w obwodzie połtawskim) nad rzeką Psioł. Położenie 50°22´N, 33°59´E, 156 m n. p. m. Obecnie ok. 15 tys. mieszkańców.
;Historia
ugodę hadziacką z Kozakami (zatwierdzoną przez Rzeczpospolitej jako trzeci, równorzędny obok Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego składnik z własnymi urzędami (stworzono funkcję marszałka ruskiego, obok marszałka koronnego i litewskiego), wojskiem i prawosławia z katolicyzmem.
Tymczasowa najwyższa władza działająca w latach Polską a Niemcami, powołana przez Radę Najwyższą Ligi Narodów.
Do Komisji Międzysojuszniczej wchodzili przedstawiciele rządów Wlk. Brytanii, Francji i Włoch. Głównym zadaniem Komisji było przygotowanie plebiscytu i kontrolowanie jego realizacji.
Zobacz też:
Plebiscyt 1920
Plebiscyt 1921
Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku.
Konkordat, podpisany Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską. Ratyfikowany 27 marca 1925.
Ze strony polskiej głównym negocjatorem tego dokumentu był w Rzymie Stanisław Grabski.
Ustrój RP w świetle konstytucji kwietniowej
O zmianie konstytucji mówiło się od zamachu majowego (Mościcki.
Na mocy Konstytucji kwietniowej w Polsce wprowadzono prezydencki-autorytarny. Ustawa konstytucyjna została uchwalona z naruszeniem przepisów konstytucji marcowej dotyczących zmiany konstytucji i zwierzchnictwa narodu, co było wyrazem faszyzujących tendencji obozu rządzącego.
1921
Ustrój RP w świetle konstytucji marcowej
Od II wojnie światowej nazywano drugą Rzeczpospolitą, dla odróżnienia od Pierwszej - szlacheckiej.
Na mocy Konstytucji marcowej w Polsce wprowadzono demokratycznej republiki trójpodziale władzy.
Władza ustawodawcza
Dwuizbowy państwa; posłów i senatorów (z głosem ostatecznym Sejmu), obie izby obradujące jednocześnie to Zgromadzenie Narodowe.
Wikiźródła, nasz siostrzany projekt, zawiera tekst Ustawy zmieniającej i uzupełniającej Konstytucję Rzeczypospolitej z 17 marca 1921 r. z 2 sierpnia 1926 r.
Nowela sierpniowa to Konstytucji z przewrocie majowym dała rozporządzeń z mocą ustawy, pozbawiła Sejm prawa rozwiązania się oraz ustanowiła, że budżet nieuchwalony przez Sejm w terminie ustanawiać ma rząd projektem rządowym, który będzie obowiązywał.
Plebiscyt na Warmii, Mazurach i Powiślu plebiscytów dot. Polski, wyznaczonych w wersalskim traktacie pokojowym, kończącym I wojnę światową. Nad ich przebiegiem czuwały komisje międzysojusznicze powołane przez Ligę Narodów.
Polską akcją wyborczą kierował Mazurski Komitet Plebiscytowy, Warmiński Komitet Plebiscytowy oraz Mazurski Związek Ludowy.
W okręgu olsztyńskim za Niemcami opowiedziało się 363 209 osób, za Polską - 7 980, w okręgu kwidzyńskim za Niemcami 96 894, za Polską - 7 947.
(zamach majowy) zamach stanu dokonany przez Józefa Piłsudskiego 12 maja - 14 maja 1926 r.
Przyczyny wewnętrzne
W listopadzie Władysława Grabskiego, który został zastąpiony gabinetem Aleksandra Skrzyńskiego. Miał on szerokie poparcie w parlamencie od endecji do Wincentego Witosa utworzony przez PSL Piast i Chrześcijański Związek Jedności Narodowej (tzw. Chjeno-Piast). Nie miał on poparcia społecznego po kompromitacji pierwszego gabinetu tych partii z 1923.