IBook -
z odbiornikiem GPS
iBook to linia niskobudżetowych laptopów firmy Apple.
Pierwszy iBook wprowadzony został na rynek w roku 1999 jako przenośny brat iMaca. Aby obniżyć cenę (w chwili wprowadzenia na rynek kosztował $1599), projektanci nie wyposażyli komputera w porty rozszerzeń, wyjście video, port podczerwieni, ani porty danych jak SCSI czy FireWire. Co jednak charakterystyczne dla Apple, iBook został wyposażony w nietypowe dla niskobudżetowych maszyn przenośnych elementy takie jak grafika AGP, uchwyt do noszenia, czy zintegrowaną antenę do sieci radiowej. W kolejnych rewizjach montowane były szybsze procesory, większe dyski i napęd DVD, uzupełniono też brakujące porty - FireWire i video. Ze względu na barwną obudowę o krągłych kształtach, pierwszy model iBooka nazywany jest "mydelniczką".
W roku 2001 Apple zmieniło wygląd iBooka, odchodząc, podobnie jak w modelu iMac, od wielobarwnej, częściowo przezroczystej obudowy. Nowy model, zwany nieoficjalnie "iceBook", lub bardziej oficjalnie - iBook Dual USB (ze względu na dwa porty USB), wyposażony został w znacznie mniej obłą obudowę z białego plastiku i promowany był jako mały, przenośny komputer dla uczniów i studentów (do iBooka dodawany był plecak). Poprawione zostały wszystkie parametry (z wyjątkiem dysku), zmniejszona została cena - $1299. Kolejne rewizje białego iBooka miały coraz lepsze parametry. W styczniu 2002 Apple wprowadziło model 14". W październiku 2003 pojawiła się wersja z procesorem G4, poprawioną grafiką, USB 2.0 i poprawioną komunikacją bezprzewodową. W kwietniu 2004 Apple zaprzestało produkcji iBooków G4, choć nadal znajdują się w sprzedaży.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.