Iława - miasto w północnej Polsce, w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego nad południowym krańcem jeziora Jeziorak; 33 tys. mieszkańców (1999). Rozwinięty przemysł materiałów budowlanych, maszynowy, drzewny (tartak), spożywczy (stacja doświadczalna zakładów mleczarskich, zakłady ziemniaczane i drobiarskie). Nad jeziorem Państwowe Gospodarstwo Rybackie (hodowla sandacza). Węzeł kolejowy (krzyżują się tu linie Warszawa - Gdańsk i Poznań - Skandawa), port śródlądowy. Ośrodek wypoczynkowy, sportowy i turystyczny.
br />

Gospodarka

W Iławie rozwija się przemysł spożywczy (reprezentowany przez zakład przemysłu ziemniaczanego, zakład drobiarski i mleczarnię), drzewny i materiałów budowlanych. Dużą rolę w gospodarce miasta odgrywał obsługa ruchu turystycznego i czarter jachtów. O rozwój lokalnej przedsiębiorczości dba Iławska Izba Gospodarcza.

Komunikacja

Przez Iławę przebiega droga Ostróda - Grudziądz oraz Iława - Sampława. W odległości 30 km od miasta przebiega trasa Warszawa - Gdańsk. Krzyżują się tu ważne linie kolejowe: Poznań - (Olsztyn) Skandawa, Warszawa - Gdańsk i nieczynna Iława - Tama Brodzka (Brodnica).

Życie kulturalne

Większość imprez kulturalnych w mieście patronuje Iławskie Centrum Kultury Sportu i Turystyki. Organizuje festiwal jazzu tradycyjnego Złota Tarka, odbywającym się w połowie sierpnia w miejskim amfiteatrze nad Małym Jeziorakiem. Tradycją stajie sie również festiwal muzyki szantowej Jeziorak Shanties Meeting. W ramach Centrum działa wiele kół zainteresowań, między innymi plastyczne, rzeźbiarskie, taneczne, teatralne i szachowe. Podobny profil działalności ma Spółdzielczy Dom Kultury Polanka. Ponadto w Iławie funkcjonuje Młodzieżowa Orkiestra Dęta i katolicki zespół Credo. Mieszkańcy mogą korzystać z kina X Muza i biblioteki.

Sport

Iława jest dużym ośrodkiem sportów wodnych. W mieście działa wiele wypożyczalni sprzętu wodnego. Mieszkańcy mogą korzystać również z wypożyczalni rowerów i znajdujących się w okolicy miasta ośrodków jeździeckich. Obiektami sportowymi w Iławie są kompleksowo wyposażony Stadion Miejski i hala sportowo-widowiskowa. Iławskie Centrum Kultury Sportu i Turystyki wspiera działalność sekcji sportowych (tenis ziemny, tenis stołowy, lekka atletyka, wioślarstwo, żeglarstwo, piłka nożan i siatkówka).

Historia

Miasto zostało założone w 1305, na miejscu staropruskiej osady, przez komtura krzyżackiego Siegharda von Schwartzburga. W tym samym roku Iława otrzymała prawa miejskie. W 1317 nastąpiło odnowienie przywileju miejskiego. Uzupełnienie przywilejów nastąpiło 10 kwietnia 1333, uzupełnienia dokonał komtur dzierzgoński Günther von Schwarzburg. Rozwój Iławy zahamowała zaraza, która w latach 1362-1363 zdziesiątkowała mieszkańców. Od 1466 miasto było w granicach lennych wobec Polski Prus Zakonnych, a od 1525 w Prusach Książęcych. Po rozbiorach Polski Iława znalazła się w granicach Prus, a od 1945 - ponownie w Polsce.
W 1966 roku została oddana do użytku szkoła podstawowa nr 3, która od niedawna nosi imię polskich olimpijczyków. W latach siedemdziesiątych XX wieku w Iławie rozpoczął się czas inwestycji - budowano osiedla mieszkaniowe, nowe centrum (przy ulicy Sobieskiego), oddano do użytku kotłownię miejską. Prace rozpoczęte w latach siedemdziesiątych kontynuowano w następnym dziesięcioleciu. Zmiany ustrojowe, do których doszło w latach dziewięćdziesiątych wywarły ogromny wpływ na życie gospodarcze i kulturalne miasta i jego mieszkańców.

Zabytki i turystyka

 • Domy i kamieniczki z XIX w. i początku XX w.
 • Duży ośrodek turystyki wodnej, miejscowość wypoczynkowa nad jeziorem Jeziorak
 • Fragmenty gotyckich murów miejskich z XIV w.
 • Gotycki kościół Przemienienia Pańskiego z lat 1317-25, przebudowany
 • Kościół parafialny z 1. połowy XIV w., kilkakrotnie odbudowywany
 • Neogotyckie Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika (ul. Kościuszki)
 • Stara hala miejska - neoklasycystyczna z końca XIX w., obecnie (początek XXI wieku) kino.
 • Stary ratusz, neobarokowy, z XIX w., przebudowany na dom towarowy w połowie XX w., odnowiony służy obecnie (początek XXI wieku) za siedzibę władz miasta
 • Rezerwat Przyrody "Czerwica"
 • Rezerwat Przyrody "Jezioro Jasne" (przejrzystość wody do 15 m)
|
Iława -


Gimnazja

 • Gimnazjum nr 1 ul. Kościuszki 2a
 • Gimnazjum nr 2 ul. Wiejska 11
 • Gimnazjum Specjalne ul. Wiejska 23a

Licea

 • LO im. Stefana Żeromskiego ul Sienkiewicza 1
 • LO - Zespół Szkół Zawodowych ul. Mierosławskiego 10
 • LO - Zespół Szkół Zawodowych ul. Kopernika 8a
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.