Hymn wszechsłowiański to pieśń Hej! Slované, ułożona w 1834 roku do melodii Mazurka Dąbrowskiego przez słowackiego poetę i działacza narodowego Samuela Tomašika.
Został przyjęty w 1848 roku na Zjeździe Wszechsłowiańskim w Pradze, w którym wzięli przedstawiciele Polaków, Czechów, Słowaków, Chorwatów, Serbów, Rusinów, Rosjan.
W latach poprzedzających Wiosnę Ludów Mazurek Dąbrowskiego był bardzo popularną pieśnią wolnościową w całej Europie. Śpiewany na ulicach Pragi, Wiednia, Berlina, nazywany był hymnem wolności słowiańskiej. Tłumaczony na wiele języków, szczególną popularność zdobył w wersji Samuela Tomašika, początkowo ułożonej po czesku, a następnie po słowacku.
Szeroko był rozpowszechniony wśród narodów słowiańskich w czasie Wiosny Ludów. Po 1945 roku został przyjęty przez Jugosławię jako hymn państwowy.
Hej! Slované (czeski)

Hej! Slované, ještě naše
slovanská řeč žije,
dokud věrné srdce vaše
pro náš národ bije.

Žije, žije duch slovanský,
bude žít na věky.
Hrom a peklo, marné vaše
proti nám jsou vzteky.
Hej, Słowianie

Hej, Słowianie, jeszcze nasza
słowiańska mowa żyje,
póki nasze wierne serce
za nasz naród bije.

Żyje, żyje duch słowiański
będzie żyć na wieki
na próżno są piekła otchłanie,
na próżno są ognie piorunów.

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.