Hugo van der Goes (ok.1440 - 1482) mistrz renesansowego malarstwa niderlandzkiego.
Urodził się i umarł w Brukseli. O jego życiu sprzed 1467, kiedy stał się członkiem cechu malarzy w Gandawie, nie zachowały się żadne informacje. Do cechu wprowadził go min. malarz Justus z Gandawy. W 1475 r. Goes został mistrzem cechu. W tym samym roku wstąpił, jako świecki, do klasztoru w pobliżu Brukseli. W 1481 van der Goes, który cierpiał na ciężką depresję, przeżył załamanie psychiczne i próbę samobójstwa. Zmarł w 1482r.
Hugo_van_der_Goes -

Jego najsłynniejszym dziełem pozostaje znajdujący się w Uffizi tryptyk Portinarich, przedstawiający Adorację Dzieciątka (1475). Tryptyk został zamówiony przez bankiera Medyceuszy Tommaso Portinari, w prostej linii potomka Falco, ojca Beatrycze Dantego dla kościoła szpitala Santa Maria Nuova we Florencji. Na tryptyku van der Goesa wzorował się Domenico Ghirladaio, malując swoją Adorację Dzieciątka. Pod koniec życia namalował Zaśnięcie Marii(1480).
Inne dzieła:
  • Madonna siedząca
  • Grzech pierworodny (dyptyk)
  • Pieta
  • Pokłon Trzech Króli
  • Rodzina św. Anny
  • Portret mężczyzny
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.