Hubert Horatio Humphrey (ur. 27 maja 1911 w Wallace, Południowa Dakota, zm. 13 stycznia 1978) - polityk amerykański, 38. wiceprezydent Stanów Zjednoczonych.
Studiował farmację w Capitol College of Pharmacy w Denver, jeszcze przed wojną został farmaceutą w Humphrey Drug Co. w Huron. Potem pracował jako wykładowca nauk politycznych i zaangażował się w politykę, jako zwolennik gospodarczego Nowego Ładu, pełniąc szereg funkcji federalnych w stanie Minnesota. W 1945 został burmistrzem Minneapolis, uzyskując reelekcję w 1947 r.
W 1948 został pierwszym Demokratą z Minneapolis wybranym do Senatu, gdzie zyskał rozgłos jako energiczny obrońca praw obywatelskich. W 1954 został ponownie wybrany do Senatu, a w 1960 startował w walce o nominację Demokratów w wyborach prezydenckich, jednak przegrał w prawyborach z Kennedym. Po kolejnej reelekcji do Senatu został zastępcą przewodniczącego senackiej większości.
W 1964 r. Lyndon Johnson zaproponował Humphreyowi start w wyborach prezydenckich. Po rezygnacji Johnsona ze startu w wyborach 1968 Humphrey był kandydatem na stanowisko prezydenta, jednak po ostrej krytyce za współudział w eskalacji wojny wietnamskiej za prezydentury Johnsona przegrał minimalnie wybory z Richardem Nixonem.
W 1970 ponownie startował w wyborach do Senatu, w 1972 nie uzyskał nominacji prezydenckiej Demokratów, w 1976 został po raz kolejny senatorem. Zmarł w trakcie pełnienia urzędu.
Poprzedni:
Lyndon Johnson
Wiceprezydenci USA Następny:
Spiro T. Agnew

Poprzedni:
Lyndon Johnson
Kandydat demokratów na urząd wiceprezydenta 1964 (wygrana) Następny:
Edmund Muskie-Marciszewski

Poprzedni:
Lyndon Johnson
Kandydat demokratów na urząd prezydenta 1968 (przegrana) Następny:
George McGovern

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.