Howerla (ukr. Говерла (Hoverla), ros. Говерла (Goverla)) - najwyższy (2061 m n.p.m.) szczyt Beskidów Wschodnich (i w ogóle całych Beskidów), położony w północnej części pasma Czarnohory, zarazem najwyższy szczyt Ukrainy. Zbocza są pokryte lasami bukowymi i iglastymi, powyżej piętro łąk subalpejskich. U wschodniego podnóża źródła Prutu. Teren Howerli obejmuje Karpacki Park Narodowy.
Częsty cel wycieczek turystycznych - najpopularniejsza trasa prowadzi z tzw. turbazy w Zaroślaku, powstałej na miejscu istniejącego od 1881 r. schroniska górskiego.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.