Howard Walter Florey, Baron Florey (ur. 24 września 1898 w Adelajdzie w Australii- zm. 21 lutego 1968) był farmakologiem, wspólnie z Alexandrem Flemingiem i Ernestem Chainem otrzymał Nagrodę Nobla za badania dotyczące penicyliny.
Florey studiował medycynę na University of Adelaide w latach 1917-21, w czasie studiów spotkał Ethel Reed która została później jego żoną, a także bliskim współpracownikiem naukowym. Po otrzymaniu stypendium naukowego kontynuował edukację w Magdalen College na Oxfordzie.
Po krótkim okresie czasu spędzonym w Stanach Zjednoczonych gdzie przebywał w Cambridge, powrócił do Oxfordu. W 1938, zainspirowany badaniami Alexandra Fleminga na temat Penicillium notatum rozpoczął badania nad masową produkcją aktywnego składnika tej pleśni wspólnie z Ernstem Chainem i Normanem Heatley. Jego badania doprowadziły do masowej produkcji penicyliny przez Aliantów w czasie II wojny światowej.
Za jego pracę otrzymał on tytuł szlachecki Baron Florey, było to wyższe odznaczenie niż tytuł rycerski jaki otrzymał Sir Alexander Fleming, ale dobrze odzwierciedlało to monumentalna pracę Florey'ego w opracowaniu industrialnego procesu wytwarzania tego antybiotyku pomimo rezerwacji Fleminga, który wątpił aby to było w ogóle możliwe.
Florey jest powszechnie uważany w Australii za najwibitniejszego naukowca pochodzącego z tego kraju.
Portret Florey'ego został użyta na australijskim $50 banknocie (wyszedł on już z obiegu), jego nazwiskiem nazwano jedną z dzielnic Canberry.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.