Honsiu (jap. 本州 - Honshū) to największa, a tym samym główna wyspa Japonii. Na północy Cieśnina Tsugaru oddziela ją od Hokkaidō, na południu Wewnętrzne Morze Japońskie od Sikoku, a na południowym zachodzie po drugiej stronie Cieśniny Shimonoseki leży wyspa Kiusiu. Honsiu jest siódmą, co do wielkości wyspą na świecie.

Wyspa ta ma około 1300 km długości, jej szerokość waha się od 50 do 230 km, a powierzchnia wynosi 230 500 km², co stanowi blisko 60% powierzchni Kraju Kwitnącej Wiśni. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta i ma 5 450 km. Górzysta i wulkaniczna Honsiu jest terytorium sejsmicznym, nękanym przez liczne trzęsienia ziemi (w październiku 1923 trzęsienie o ogromnej sile poważnie zniszczyło Tokio); najwyższym szczytem jest aktywny wulkan Fuji (3 776 m). Na Honsiu znajduje się wiele rzek, w tym najdłuższa w całej Japonii Shinano. Na północy Honsiu występuje klimat umiarkowany ciepły wybitnie morski, zaś w pozostałej części podzwrotnikowy morski. Alpy Japońskie - łańcuch górski biegnący wzdłuż całej wyspy powoduje zróżnicowanie klimatu między wybrzeżem zachodnim (Morza Japońskiego), a wschodnim (pacyficznym).
Na Honsiu żyje 98 352 000 ludzi skoncentrowanych na niewielkim obszarze nizinnym. Na Równinie Kantō, na obszarze tzw. Wielkiego Tokio, na które składają się takie miasta jak: Tokio, Jokohama, Kawasaki, Saitama mieszka prawie 35% z tej liczby. Na zachodzie, na obszarze metropolitarnym Kyōto-Ōsaka-Kōbe mieszka ok. 16 mln ludzi. Inne ważne miasta to: Nagoya, Hirosima i Sendai. Gęstość zaludnienia wynosi 429 osób na km² i jest to największy wskaźnik w całej Japonii. Wyspa składa się z pięciu regionów podzielonych na prefektury:
  • Tōhoku - Akita, Aomori, Fukushima, Iwate, Miyagi, Yamagata.
  • Kantō - Chiba, Gunma, Ibaraki, Kanagawa, Saitama, Tochigi, Tōkyō.
  • Chūbu - Aichi, Fukui, Gifu, Ishikawa, Nagano, Niigata, Toyama, Shizuoka, Yamanashi.
  • Kinki - Hyōgo, Kyōto, Mie, Nara, Ōsaka, Shiga, Wakayama.
  • Chūgoku - Hiroshima, Okayama, Shimane, Tottori, Yamaguchi.
Na Honsiu znajdują się także ważne dla kraju ośrodki rolnicze. Niigata jest dużym producentem ryżu, a na równinach Kantō i Nobi oprócz tego zboża uprawia się warzywa. Yamanashi to rejon, gdzie dominuje sadownictwo, a Aomori znane jest ze swoich jabłek.
Honsiu połączone jest z pozostałymi trzema wyspami przez sieć tunel i mostów. Trzy nowoczesne systemy mostów zostały zbudowane poprzez wyspy Wewnętrznego Morza Japońskiego łącząc Honsiu i Sikoku. (Akashi-Kaikyo, Ohnaruto, Shin-Onomichi; Innoshima, Ikuchi, Tatara, Ohmishima, Hakata-Ohshima; Pierwszy, Drugi, Trzeci Most Kurushima-Kaikyo, Shimotsui-Seto, Hitsuishijima, Iwakurojima, Yoshima, Kita Bisan-Seto, Minami Bisan-Seto ). Honsiu z Hokkaidō łączy Seikan - najdłuższy na świecie podmorski tunel kolejowy.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.