Homo ergaster - hominid z wczesnego plejstocenu żyjący ok. 1,9-1,7 mln lat temu, zwany czasem "afrykańskim H. erectus".
Charakteryzował się wysoką zaokrągloną czaszką i szkieletem w ogólnych zarysach podobnym do naszego. Miał wzrost ok. 180 cm i smukłą budowę ciała z długimi kończynami, pojemność puszki mózgowej ocenia się na 800-900 cm3. Najprawdopodobniej jadał mięso, a jego zęby policzkowe nie były duże.
Najbardziej znanym okazem tego gatunku jest szkielet dziecka zwany "chłopcem znad jeziora Turkana", odkryty przez Richarda Leakeya. Szczątki te datuje się na co najmniej 1,6 mln lat. Najwięcej odkryć dokonano na terenie Kenii.
Prawdopodobnie H. ergaster lub jego bliski krewniak był gatunkiem, kóry rozpoczął ekspansję z Afryki.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.