Hobbit - postać fantastyczna, jedna z inteligentnych ras zamieszkujących stworzone przez Tolkiena Śródziemie.
Hobbici pojawili się po raz pierwszy w powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem i odgrywają również ważną rolę we Władcy pierścieni. Hobbici cechowali się niskim wzrostem i krępą posturą. Chodzili boso nawet w mroźne zimy, gdyż stopy mieli bujnie owłosione i podbite naturalną, twardą podeszwą.
Hobbici prawdopodobnie byli spokrewnieni z ludźmi. Ich dokładne pochodzenie nie jest znane, ale na początku Trzeciej Ery zamieszkiwali w dolinie Anduiny. W czasach Hobbita i Władcy pierścieni większość hobbitów mieszkało w krainie zwanej Shire lub w okolicach miasteczka Bree. Hobbici zwani byli również "niziołkami" (w sindarinie perian w liczbie pojedynczej, periannath w liczbie mnogiej) ze względu na niski wzrost.
Znani hobbici: Rasa ta występuje często również w innych książkach i grach fantasy, lecz jako że słowo hobbit jest zastrzeżone przez potomków Tolkiena, ich autorzy nazywają ich zwykle niziołkami.

Hobbit to również nieformalna nazwa na niedawno odkryty wymarły gatunek człowieka, Homo floresiensis.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.