Północnej Osetii w Rosji została opanowana przez grupę uzbrojonych napastników należących do sił czeczeńskiego dowódcy polowego Szamila Basajewa. Teren szkoły został otoczony przez wojska armii rosyjskiej i
jednostki sił specjalnych. Prowadzono negocjacje z napastnikami, po dwóch dniach, z niewyjaśnionych dotąd przyczyn, nastąpił szturm wojsk rosyjskich.
Według rzecznika prasowego władz Osetii Północnej zginęło 339 osób, w tym około 156 dzieci, około dwustu osób uznano za zaginione, a ok.
Określenie procesu rozpadania się państw, w wyniku którego powstają nowe, często wrogo wobec siebie nastawione, państwa. Nazwa pochodzi oczywiście od Bałkanów, gdzie w XX wieku takie procesy miały miejsce dwukrotnie: przed i w trakcie I wojny światowej oraz w latach 90. Sytuacją taką zagrożone są zazwyczaj państwa wielonarodowe lub wielowyznaniowe, w których występują wewnętrzne konflikty.
, nazwa oficjalna Naval Support Facility Thurmont, mała miejscowość w Prezydenta Stanów Zjednoczonych. W 1978 roku podpisano tam wynegocjowany przy pomocy USA, traktat pokojowy między Izraelem i Egiptem. .
, czyli Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (Wielkiego Kryzysu.
Tło historyczne
W roku 1929 europejskie z trudem odbudowywały swoje gospodarki po I wojnie światowej. Od kilku lat największe potęgi kolonialne prowadziły między sobą wojny celne destabilizując handel światowy.
Na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w tym samym czasie narastała akcji spowodował podniesienie wartości aktywów należących do inwestorów giełdowych.
(Deklaracja waszyngtońska) - podpisana Polskę) w Waszyngtonie; była następnym po Karcie Atlantyckiej dokumentem przygotowującym utworzenie faszystowskimi i niezawierania z nimi odrębnego pokoju. .
(z arabskiego) powstania palestyńskie przeciw izraelskiej okupacji terytoriów zamieszkałych przez ludność arabską.
Słowo intifada (arab. انتفاضة ) oznacza w języku arabskim nagłe otrząśnięcie się ze snu, a także drżenie lub dreszcze z powodu choroby czy strachu.
Powstania te były wymierzone nie tylko przeciwko okupacji izraelskiej na Zachodnim Brzegu Jordanu ale obejmowały także konflikty wewnątrz ruchu palestyńskiego między fundamentalistycznymi ugrupowaniami muzułmańskimi
(Jasira Arafata.
Oficjalnie podawano, że celem tej wojny było powstrzymywanie terroryzmu i Saddama Hussaina od użycia broni masowego rażenia i dręczenia ludzi. Jednak sceptycy twierdzą że był to tylko pretekst do zagarnięcia przez USA złóż ropy naftowej.
W połowie marca prezydent USA Bagdadzie, bez wypowiedzenia wojny, spadły amerykańskie pociski Tomahawk.
Głównym działaniem wojsk amerykańskich dysponujących absolutną przewagą w powietrzu było bombardowanie z lądu i powietrza budynków administracji irackiej (w tym także Pałac Republiki, siedzibę Saddama).
Zjawisko polityczne, gospodarcze i społeczne , występujące w Ameryce Łacińskiej (głównie w Kolumbii), charakteryzujące się niewydolnością państwa, zupełnym rozkładem jego struktur, powszechnie panującą przemocą, występowaniem narkohandlu (np. korupcją i uwikłaniem funkcjonariuszy w działalność przestępczą. Zjawiska te przeważnie występują równocześnie. .
(oficj. Traktat ustanawiający Konstytucję dla Europy) to projekt traktatu konstytucyjnego, który ma zostać zawarty między państwami członkowskimi Unii Europejskiej.
Projekt Konstytucji dla Europy został opracowany przez powołany specjalnie w tym celu Valéryego Giscard dEstaing. Efektem zakończonych 10 lipca 2003 r. prac Konwentu stał się obszerny, liczący 278 stron dokument. Rada Europejska zatwierdziła projekt konstytucji z kilkoma zmianami dnia 18 czerwca roku 2004.
(blok socjalistyczny, kraje demokracji ludowej, kraje komunistyczne, demoludy) - państwa, które wprowadziły bądź starały się wprowadzić zmiany życia społecznego i gospodarczego zgodne z ideologią sprawiedliwości społecznej. W praktyce w krajach tych władzę przejmowała partia komunistyczna w wyniku przewrotu (powstania, rewolucji), albo interwencji z zewnątrz. W żadnym z krajów, które zaliczano do tej kategorii, partie komunistyczne (zwane też robotniczymi - w Polsce była to SED, albo partiami pracy - np.
(oficjalna nazwa Stanów Zjednoczonych dla Europy, mający służyć odbudowie gospodarek poszczególnych krajów po drugiej wojnie światowej, uchwalony przez Kongres w Georgea Marshalla, który przedstawił jego koncepcję 5 czerwca 1947 r. na Uniwersytecie Harvarda.
Z każdym z krajów, który zdecydował sie przyjąć warunki programu Stany
Zjednoczone podpisywały dwustronne umowy. Plan Marshalla zaproponowano
wszystkim państwom europejskim, łącznie z ZSRR i innym krajom Europy
Środkowej i Wschodniej.
Został przeprowadzony 11 września 2001 roku w USA, przy pomocy uprowadzonych samolotów. Dokonało go 19 porywaczy, którzy kupili bilety na 4 samoloty wewnętrznych linii amerykańskich. Podejrzewa się, że wykupili też znaczną część miejsc w tych samolotach, żeby zmniejszyć ilość ludzi przebywających na pokładzie, co miało ułatwić opanowanie samolotów. Po przejęciu kontroli nad samolotami skierowali je na znane obiekty na terenie USA.
To ustawy rasowe ogłoszone Reichstagu w Norymberdze.
Do ustaw tych należały:
Ustawa o obywatelstwie Rzeszy
Ustawa o ochronie krwi niemieckiej i niemieckiej czci
Ustawa o barwach i fladze Rzeszy
Na mocy tych dokumentów Żydów można było pozbawić obywatelstwa Rzeszy, ochrony prawnej i własności. Nie mogli również pełnić służby w urzędach państwowych ani w wojsku. Zakazano im również wywieszać flagę państwową.
, wzajemne uznanie Izraela i Organizacji Wyzwolenia Palestyny zawarte w Bliskim Wschodzie i podstawa prawna istnienia Autonomii Palestyńskiej.
Rozmowy izraelsko-palestyńskie, które ostatecznie doprowadziły do zawarcia porozumień, mogły się rozpocząć po zakończeniu pierwszej wojny w Zatoce Perskiej w Terytoriach Okupowanych.
Rozpad ZSRR dodatkowo wpłynął na zmiękczenie stanowiska palestyńskiego w sytuacji globalnej dominacji jednego mocarstwa.