To ustawy dotyczące prawa morskiego, uchwalane przez parlament brytyjski, które miały uchronić Anglię i jej kolonie przed konkurencją innych państw kolonialnych.
Pierwszy Akt Nawigacyjny został uchwalony w Olivera Cromwella. Zezwalał on na dowóz towarów do Anglii jedynie na statkach pod banderą angielską lub banderą kraju, z którego pochodzi towar. Co więcej, prawo transportu towarów do Anglii z krajów pozaeuropejskich udzielone zostało jedynie statkom angielskim.
, czyli Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (Wielkiego Kryzysu.
Tło historyczne
W roku 1929 europejskie z trudem odbudowywały swoje gospodarki po I wojnie światowej. Od kilku lat największe potęgi kolonialne prowadziły między sobą wojny celne destabilizując handel światowy.
Na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w tym samym czasie narastała akcji spowodował podniesienie wartości aktywów należących do inwestorów giełdowych.
(towarzysz) dawniej posiadający wiedzę fachową rzemieślnik, który okres nauki (tzw. termin) zakończył zdanym egzaminem czeladniczym (zob. terminator), lecz nie mogący prowadzić własnego warsztatu, do czego niezbędne było m. in. zdanie egzaminu mistrzowskiego (zob. majstersztyk) zgodnie ze statutem danego cechu.
Często czeladnicy zorganizowani byli w tzw. bractwa czeladnicze, będące przejawem sprzeciwu wobec obowiązków nakładanych nań przez cechy, m.
Szkoła ekonomiczna powstała we Francji (druga połowa porządku naturalnego. Fizjokraci akcentowali znaczenie pracy (decydowała o bogactwie społeczeństwa) i rolnictwa jako jedynego źródła bogactwa.
fdbgfhf.
To dawna droga handlowa łącząca Chiny z Europą i Bliskim Wschodem. Liczyła ok. 12 tys. km i była wykorzystywana od II wieku p. n. e. do VII wieku n. e.
Szlak prowadził z Xian, dawnej stolicy Chin, przez dolinę rzeki Tarym, wzdłuż północnego skraju pustyni Samarkandę, Bucharę i Morza Kaspijskiego, następnie przez Turcję do Morza Czarnego. Istniała też tzw. droga południowa - przez południowy skraj pustyni Takla Makan, Baktrię, Syrię).
(łac. feodum) to w systemie feudalnym posiadłość nadawana przez seniorów, którzy starali sie przeciwdziałać przekazywaniu swych ziem osobom niekompetentnym. W czasach późniejszych wlasnośc lenna stała sie dziedziczna, co spowodowało wzmocnienie i ugruntowanie związków pomiedzy seniorem i jego wasalami.
Lenno początkowo było nadawane jako wynagrodzenie za służbę wojenną. W czasach późniejszych zaczęto stosować bardziej precyzyjne przeliczniki, przykładowo liczba rycerzy wystawianych przez wasala seniorowi była proporcjonalna do obszaru lenna.
Forma stosunków kredytowych między starożytności i w Polsce od wczesnego średniowiecza. W Polsce miedzywojennej oprocentowanie pożyczki powyżej 10 % określano jako lichwiarstwo. Było prawnie zabronione i ścigane. .
(oficjalna nazwa Stanów Zjednoczonych dla Europy, mający służyć odbudowie gospodarek poszczególnych krajów po drugiej wojnie światowej, uchwalony przez Kongres w Georgea Marshalla, który przedstawił jego koncepcję 5 czerwca 1947 r. na Uniwersytecie Harvarda.
Z każdym z krajów, który zdecydował sie przyjąć warunki programu Stany
Zjednoczone podpisywały dwustronne umowy. Plan Marshalla zaproponowano
wszystkim państwom europejskim, łącznie z ZSRR i innym krajom Europy
Środkowej i Wschodniej.
W szerszym znaczeniu określenie powiązań handlowych pomiędzy europejskimi krajami basenu Morza Śródziemnego a ziemiami leżącymi na południowym wybrzeżu Bałtyku.
W znaczeniu węższym przebieg tras zorganizowanych wypraw po bursztyn, nasilonych od I wieku naszej ery.
Początkowo bursztyn był przedmiotem wymiany handlowej, w której pośrednikami byli V wieku p. n. e. . Nie docierały one jednak do wybrzeży Bałtyku dokonując transakcji z celtyckimi pośrednikami.
Nowy Ład (ang. ) to program reform ekonomiczno-społecznych wprawadzonych w Roosevelta w latach Wielkiego Kryzysu, które pozostawiło miliony Amerykanów bez pracy, w nędzy, a gospodarkę w stanie dezintegracji. Uważano wówczas, że zapaść spowodowana została ciągłą niestabilnością rynku oraz że interwencja rządowa jest konieczna do ustabilizowania i usprawnienia ekonomii.
W znacznym stopniu Nowy Ład polegał na interwencjonizmie państwowym.