Okres przed zjednoczeniem (do 962)
W VII i Niemiec weszły w skład Państwa Franków.
Frankowie schrystianizowali ludy niemieckie, ustanowili na ich ziemiach kilka metropolii kościelnych w:
Moguncji, Bremie, Koloni, Akwilei. Po śmierci Ludwika Pobożnego (Lotara (najstarszy), Ludwika (średni), Karola (najmłodszy). W wyniku wojny imperium zostało podzielone na 3 części (traktat w Verdun Francję, środkową - Fryzję, Lotaryngię, Alzację, Burgundię, Italię, wschodnią - późniejsze Niemcy.
(wywiadu i kontrwywiadu
wojskowego w latach 1921-1944.
Utworzenie Abwehry
Abwehra powstała w 1921 roku jako departament Reichswehrministerium.
Nazwa wywodzi się od centrali Abwehrgruppe der Reichswehr, utworzonej w styczniu 1921 r. pod kierownictwem mjr. Friedricha Gemppa i zakonspirowanej w Oddziale Statystyki Urzędu Wojskowego.
Zakazy traktatu wersalskiego
Po zakończeniu I wojny światowej Niemcom, zgodnie z postanowieniami traktatu wersalskiego, zabroniono prowadzenia wywiadu o charakterze ofensywnym, służba ta więc miała m.
( pol. Rybaki, obecnie obwodzie kaliningradzkim); syn księcia Albrechta i Anny Marii z Brunszwiku; książę pruski w latach 1568-1578.
Książę Albrecht Fryderyk posiadał gruntowne wykształcenie, w tym doskonale znał język polski. Jako prawnuk króla Kazimierza Jagiellończyka, był realnym kandydatem na tron polski, wysuwanym przez polskich luteran.
Hołd lenny składany przez Albrechta Fryderyka w Lublinie opisany został przez Jana Kochanowskiego w utworze "Proporzec albo hołd pruski".
Niemiec, część kraju związkowego (Łaby oraz wschodnie pogórza gór Harz. Głównym miastem jest Dessau.
Historia. Od Albrechta Niedźwiedzia o tereny zdobyte na Słowianach (na południowy wschód od Związku Reńskiego. Zjednoczone w 1863. W 1871 włączone do Rzeszy Niemieckiej. Od 1918 był republiką. W latach 1933-1945 połączony z Brunszwikiem. W latach 1945-1952 wraz z byłą prowincją saską Prus stanowił kraj Saksonia-Anhalt (do 1947 prowincja).
Anschluss (niem. połączenie, przyłączenie) przyłączenie Austrii do Trzeciej Rzeszy I wojnie światowej, jednak zwycięskie mocarstwa, obawiając się wzmocnienia Niemiec, zakazały tego w traktatach pokojowych. Do idei tej wrócił Hitler po objęciu władzy w Niemczech. W początku hitlerowców. W tej sytuacji na polecenie Hitlera 12 marca 1938 roku wojska niemieckie wkroczyły do Austrii.
Zachodnia część stolicy Niemiec w latach francuski, brytyjski i amerykański - łącznie stanowiły one enklawę na terytorium NRD zarządzaną przez aliantów zachodnich.
W 1949 roku doszło do pierwszego poważnego konfliktu między dawnymi aliantami wokół Berlina. Okupacyjne władze radzieckie zarządziły blokadę zachodnich sektorów miasta oraz odcięły do niego dostawy energii elektrycznej.
, Sophie Scholl, Christoph Probst
(niem. , Die Weiße Rose), działająca od czerwca niemiecka, antyfaszystowska organizacja.
Organizację tworzyło pięciu studentów uniwersytetu w Monachium: Hans Scholl jego siostra Sophie Scholl, Christoph Probst, Alexander Schmorell i Willi Graf. .
Określenie z zakresu kultury polityczno-społecznej, stworzone przez Feliksa Konecznego na podstawie jego badań historycznych, filozoficznych i społecznych. Bizantynizm niemiecki stanowi istotną część jego nauki o cywilizacjach.
Według Konecznego bizantynizm niemiecki ukształtował się w Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego nastąpiło przeniesienie wielu teorii dotyczących filozofii władzy z Bizancjum na grunt niemiecki.
Nazwa połączonej brytyjskiej i amerykańskiej strefy okupacyjnej w okupowanych Niemczech po II wojnie światowej. Powstała w styczniu 1947 roku, gdy do okupacjnej strefy amerykańskiej przyłączono strefę brytyjską i powstałemu terytorium nadano nazwę Bizonia. W czerwcu 1949 roku do Bizonii przyłączona zostaje okupacyjna strefa francuska i powstaje Trizonia. .
Brenna (t. Brennabor, niem. Brandenburg) słowiańska Hawelą w dzisiejszej Brandenburgii, centralny plemienia Stodoran. W dokumentach pisanych wspomniana po raz pierwszy w Połabiu). Oblegana zimą króla niemieckiego Henryka I. Walki o Brennę pomiędzy Słowianami a Niemcami trwały z przerwami do Marchii Brandenburskiej.
Zobacz też: Brandenburg.
(Niemczech, między Renem a Schwarzwaldem, obecnie w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia.
W starożytności część granicznego regionu cesarstwa rzymskiego, tzw. Alemanów. We wczesnym średniowieczu hrabstwo we władaniu rodziny Zähringen. W Habsburgów. W Fryburgu Bryzgowijskim założono uniwersytet. Obszary spustoszone podczas wojny chłopskiej (wojny trzydziestoletniej (Francji, Badenię i Wirtembergię.
Dynastia Hohenzollernów
1192 – 1200 Fryderyk I (hrabia Zollern)
1200 – 1251 Fryderyk II (syn)
1200 – 1260 Konrad I (brat)
1260 – 1297 Fryderyk III (syn)
1297 – 1300 Jan I (syn)
1297 – 1332 Fryderyk IV (brat)
1332 – 1357 Jan II (syn)
1357 – 1397 Fryderyk V (syn , abdykował , zm. 1398)
1397 – 1420 Jan III (syn)
od Brandenburgią. Dalej patrz: Władcy Brandenburgii.
Rzesza Niemiecka, niem. Deutsches Reich oficjalne określenie niemieckiego państwa narodowego założonego w 1871 roku przez niemieckiego polityka Otto von Bismarcka. Było ono także określane jako Kaiserrich, a po jego upadku jako Druga Rzesza (Zweites Reich).
Użycie wyrazu Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego (w jęz. niemieckim das Heilige Römische Reich deutscher Nation), w latach 962-1806 - tzw.
Jest nieoficjalną nazwą jakiej używa się na określenie Świętego Cesarstwa Rzymskiego pod rządami Ottona I, zwanego Wielkim (panował w latach Europy. Interweniując dwukrotnie na rzecz papieża ( w Italii Otto I koronował się w Longobardów, po czym upomniał się o koronę cesarską. Otrzymał ją w Jana XII. Dzięki odnowieniu cesarstwa powstało państwo nawiązujące do tradycji starożytnego Rzymu oraz imperium Karola Wielkiego.
Istniejąca zaledwie cztery lata Otto Grotewohla. Jednak Socjalistyczna Partia Jedności Niemiec (SED) po kontrrewolucyjnym puczu i faszystowskiej prowokacji poniosła ciężką porażkę polityczną.
Przyczyny
Wystąpienia robotnicze w 1953 miały wielorakie podłoże:
polityczne,
ekonomiczne,
socjalne.
Trudno dziś precyzyjnie ustalić, gdzie leżał początek wydarzeń. Wydaje się jednak, że ich początek datuje się od chwili powstania Niemieckiej Republiki Demokratycznej (7 października 1949), gdy Socjalistyczna Partia Jedności Niemiec bez przyzwolenia narodu i bez wolnych wyborów utworzyła drugie państwo niemieckie.
Denazyfikacją określa się środki podjęte po II wojnie światowej, w celu wykorzenienia zasad, ustaw oraz organizacji hitlerowskich (nazistowskich), z życia polityczno-społecznego Niemiec, a także Austrii. .