( pol. Rybaki, obecnie obwodzie kaliningradzkim); syn księcia Albrechta i Anny Marii z Brunszwiku; książę pruski w latach 1568-1578.
Książę Albrecht Fryderyk posiadał gruntowne wykształcenie, w tym doskonale znał język polski. Jako prawnuk króla Kazimierza Jagiellończyka, był realnym kandydatem na tron polski, wysuwanym przez polskich luteran.
Hołd lenny składany przez Albrechta Fryderyka w Lublinie opisany został przez Jana Kochanowskiego w utworze "Proporzec albo hołd pruski".
(łac. tivunus) urząd w Wielkim Księstwie Litewskim, nazwa pochodzenia ruskiego. Początkowo ciwuni byli zarządcami majątków królewskich. W późniejszym okresie, kiedy majątków królewskich ubyło, zmniejszyła się liczba ciwunów i funkcje przezeń pełnione. W Żmudzi utrzymano 12 - mianowanych przez króla.
Pierwsze miejsce w hierarchii urzędników ziemskich litewskich miało charakter czysto honorowy.
Hetman Polny Litewski jedna z najwyższych funkcji w wojsku polskim w okresie Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Wkrótce po ustanowieniu instytucji wielkiemu.
Hetman Wielki Litewski jeden z dwóch od czasów Unii Polski z Litwą najwyższych zwierzchników wojskowych na ziemiach polskich - drugim był Hetman Wielki Koronny.
Ich zastępcami byli odpowiednio Hetman Polny Litewski i Hetman Polny Koronny.
(łot. Kurzeme ziemia Kurów) Łotwy na półwyspie. Nazwa pochodzi od łotewskiego plemienia Kuronów (Kurów, Kursi). W szerszym kontekście nazwa używana na określenie Księstwa Kurlandii i Semigalii.
Początkowo zamieszkiwana przez mówiące językiem kurońskim bałtyjskie plemię Kurów, którzy trudnili się na wielką skalę piractwem i handlem bałtyckim. W sekularyzacji w Księstwa Kurlandii i Semigalii, będącego lennem Rzeczypospolitej Obojga Narodów (rozbiorach, Rosji.
Koło Wilna zawarty został pomiędzy Rzeczpospolitą a Rosją 3 listopada 1656 roku.
W toczącej się od maja kozaków osiągnęły znaczne sukcesy. W Wielkim Księstwie Litewskim armia dowodzona przez cara Aleksego Michałowicza nie tylko odbiła utracone w I połowie XVII wieku tereny, ale zajęła znaczną część Białorusi oraz samo Wilno. Puław. Co prawda sprzymierzone z Polską wojska tatarskie zmusiły go do powrotu na Ukrainę, ale sytuacja Rzeczpospolitej broniącej się od lipca najazdem szwedzkim była bardzo trudna.
(Deulino). Zawarty wojnę polsko-rosyjską trwającą od dymitriad.
Traktat miał obowiązywać czternaście i pół roku. ziemię smoleńską, Korona ziemię czernihowską i siewierską. Uzgodniono wymianę jeńców. Drażliwą kwestię zrzeczenia się pretensji do tronu carskiego przez królewicza Władysława pominięto pomimo nalegań strony rosyjskiej. Nie ujęto również w porozumieniu postulatów Rosjan dotyczących zwrotu łupów wywiezionych z Kremla.
Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego. 144792 i 1501-69 tylko Krzyżakami.
Kalendarium
Krewie
Wilnie i Radomiu
Horodle
Grodnie
Wilnie
Mielniku
Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
1795 - trzeci rozbiór Polski
16 lutego 1918 - Litwa proklamuje niepodległość.
linki zewnetrzne
[http://www. wsp. krakow. pl/kbin/bss/hpol/unie. html Krótki przegląd unii polsko-litewskich].
Pokój wieczysty w Polanowie nad Wiaźmą, pomiędzy Rzeczypospolitą a Rosją z wojny 1632-1634, a w praktyce podsumowywał wojny polsko-rosyjskie toczone w I połowie XVII wieku.
(unii polskoliewskiej. Została podpisana w Grodnie aby odbudować związki między dwoma krajami, które to związki stopniowo ewoluowały w zaledwie unię personalną. Mimo deklaracji, więzi między Królestwem Polskim a Wielkim Księstwem Litewskim nadal zanikały i zostały ostatecznie zerwane na czas między 1440 a 1447 rokiem. W 1447 roku unia została ponownie wprowadzona jako unia personalna, która trwała do 1492 roku.