Na początku XIX w. australijski zamieszkiwało ok. 300 tysięcy tubylczej ludności, zwanej aborygenami. Żyli oni na bardzo niskim poziomie cywilizacyjnym, jakby z epoki prehistorycznej, licząc w skali europejskiej. Prowadzili koczowniczy tryb życia, trudniąc się zbieractwem i łowiectwem, a na wybrzeżach rybołówstwem. W szeregu konfliktach europejscy przybysze dokonali masakry aborygenów i wyparli ich ze wschodnich terytoriów w głąb kontynentu.
Australia najmniejszy kontynent świata, położony na płd. wschód od Azji, otoczony przez oceany: Indyjski od zachodu i południa, oraz Pacyfik od wschodu i północy. Powierzchnia kontynentu wynosi 7,74 mln. km², zamieszkały jest przez 19 mln mieszkańców (2000).
Skrótowa historia Australii ujęta w chronologicznych rozdziałach:
Odkrycie Australii
Kolonie karne w Australii
Australia w XIX wieku
Nowa Zelandia
Australia w XX wieku
.
Wyspa Johna Fearna. W wielorybników europejskich i amerykańskich. Od kolonią niemiecką, w czasie I wojny światowej została zajęta przez wojska australijskie. W czasie II wojny światowej była pod okupacją japońską. Wyspa proklamowała niepodległość w 1968 roku. .
Jamesa Cooka rząd brytyjski podjął więc decyzję o zasiedleniu nowoodkrytego kontynentu Australii, powodując się prawdopodobnie również chęcią rekompensaty za utracone w 1775 r. kolonie w Ameryce Północnej, które wybiły się wówczas na niepodległość.
W pierwszym rzędzie postanowiono w Nowej Południowej Walii, jak nazwał Cook odkryty przez siebie nowy kontynent, zorganizować kolonie karne dla skazanych przestępców.
Terra Australis była legendarnym kontynentem umieszczonym przez Ptolemeusza na jego słynnej mapie. Od tego momentu przez ponad tysiąc lat w świadomości Europejczyków istniał ten olbrzymi, nieznany i nieodkryty ląd. Umieszczenie go na mapie podyktowane było naiwną koncepcją konieczności równowagi kuli ziemskiej. Według niej, by glob zachował swe wertykalne położenie, na południu musiał istnieć kontynent o podobnych co Antarktydę (zobacz Odkrycia i badania Antarktydy).
Australia, najmniejszy kontynent ziemski, położony na południe od indonezyjskich wysp Azji Południowo-Wschodniej, odkryty został po raz pierwszy przez Europejczyków w XVI w. Byli nimi Portugalczycy, którzy w tym czasie zakładali swe bazy handlowe w Indiach, Azji Płd. -Wsch. i w Chinach. Australia ich jednak nie zainteresowała, gdyż wydawała się niezamieszkała i nieprzyjazna dla Europejczyków pod względem przyrodniczym i klimatycznym.
(ang. Australian New Guinea) - nazwa dawnego terytorium administrowanego przez Australię w latach wyspy Wysp Salomona. Obejmowało obszar o powierzchni 241 tys. km². Głównym miastem terytorium był języka urzędowego miał angielski.
Terytorium to najpierw podporządkowane zostało w Ligę Narodów, mandat do administrowania przyznano Australii. Od terytorium powierniczego ONZ nadal pod administracją Australii.
(ur. Głuszynie k. Poznania, zm. polski podróżnik, geolog, geograf, badacz i odkrywca.
Życiorys
Paweł Edmund Strzelecki urodził się w Głuszynie (obecnie część Poznania) w rodzinie zubożałego szlachcica herbu Oksza. Jego ojciec Franciszek Strzelecki pochodził prawdopodobnie ze wsi Strzelce Wielkie, będącej niegdyś własnością Mikołaja Wątróbki Strzeleckiego, leżącej w widłach Wisły i Sanu na Nizinie Sandomierskiej.