Himalaje -
z Kosmosu
Himalaje to pasmo górskie znajdujące się w środkowej części Azji, najwyższe góry na świecie. Po południowej stronie Himalajów położone są Pakistan i Indie (a także górskie królestwa Nepalu i Bhutanu), a po północnej Wyżyna Tybetańska, należąca do Chin.
W Himalajach znajduje się dziesięć z czternastu gór na Ziemi, które mają ponad osiem tysięcy metrów wysokości (pozostałe cztery znajdują się w Karakorum). Najwyższym szczytem Himalajów i świata jest leżący na granicy Chin i Nepalu Mount Everest (Czomolungma, Sagarmatha), 8848,10 m n.p.m.
Himalaje uległy wypiętrzeniu w orogenezie alpejskiej (trzeciorzęd) i nadal są aktywne sejsmicznie. Cechuje je strefowość klimatyczna i wyraźnie zaznaczone piętra roślinne.
Podział Himalajów: Linki zewnętrzne:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.