Hetera (gr. - towarzyszka) - w starożytnej Grecji niewolnica lub wolna kobieta pracująca w domu publicznym. Inna nazwa to córa Koryntu. W okresie Grecji klasycznej hetery były bogatymi i wykształconymi kobietami, które trudniły się prostytucją, ale zarazem były towarzyszkami ważnych osobistości, jak wodzowie, politycy czy filozofowie. Najbardziej znanymi heterami były Fryne i Lais. Pozycja towarzyska heter wiązała się z usytuowaniem kobiet w społeczeństwie greckim, które poza heterami nie brały udziału w życiu towarzyskim i publicznym.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.