Heroina - diacetylomorfina C21H23NO5 - opioid, pochodna morfiny.

Ogólne

W postaci czystej heroina jest białą substancją o gorzkim smaku i tempertaturze topnienia 173 °C. Heroina zalicza się do depresantów. Heroina na czarnym rynku występuje w 3 formach:
  • brown - czyli brązowy proszek który służy do palenia bezżarowego,
  • kompot czyli polska heroina otrzymywana drogą acetylacji morfiny z maku lekarskiego.
  • czysta forma - biały proszek.
Dwie ostatnie formy służą do podawania dożylnego.

Działanie

Heroina odznacza się silniejszym działaniem przeciwbólowym i przeciwkaszlowym od morfiny jednak w Polsce nie jest stosowana w lecznictwie. W czasach przedwojennych była dostępna jako lek na kaszel bez recepty pod nazwą Heroin. Została wykreślona ze spisu leków ze względu na ryzyko uzależnienia pacjenta. Pod względem narkotycznym powoduje błogostan, ogólne poczucie że "zło zniknęło". Efekty działania następują szybciej niż po zażyciu morfiny – obecność grup acetylowych w cząsteczce heroiny powoduje lepszą rozpuszczalność narkotyku w tłuszczach.

Uzależnienie

Heroina jest pochodną morfiny. Heroina jest substancją silnie uzależniającą prowadzącą do heroinizmu - narkomanii heroinowej. 7 dawek dla przeciętnego człowieka wystarczy aby uzależnić się fizycznie. Uzależnienie psychiczne występuje juz po jednej dawce i postepuje z każdą co raz bardziej, aż dochodzi do takiego poziomu, że narkomani okradają rodzinę, wynoszą rzeczy z domu, napadają na obcych aby tylko zdobyć pieniądze na dawkę. Odstawienie heroiny prowadzi do reakcji abstynencyjnej organizmu mogącej objawiać się: wymiotami, drżeniem mięśni, depresją, zapaścią a nawet śmiercią. Uzależnienie fizyczne od heroiny polega na tym że staje się ona "częścią organizmu", zaczyna odpowiadać za podstawowe procesy życiowe jak oddychanie. Dla uzależnionego heroina staje się jakby "płynem ustrojowym" bez którego życie nie jest możliwe.

Szczególne właściwości heroiny

Uzależnienie od heroiny jest najsilniejszym z istniejących, skrajnym.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.