Herodot z Halikarnasu (urodzony ok. 485 p.n.e. - zmarł ok. 425 p.n.e.) historyk grecki, nazywany ojcem historii. Jego dziełem jest 9-tomowa relacja z wojen perskich, opisująca także historię Persji i Egiptu, zatytułowana Dzieje.
Został wygnany z Halikarnasu za udział w spisku. Udał się początkowo na wyspę Samos. W roku 445 p.n.e. przybył do Aten, a w roku 443 p.n.e. zamieszkał w nowej kolonii greckiej Thurioj w południowej Italii.
Herodot wiele podróżował po świecie starożytnym. Był między innymi w Egipcie, Babilonii, Grecji, Italii, a także nad Morzem Czarnym.
Przedstawił z dużą dokładnością współczesny mu krąg grecki i perski, co nie było uprzednio możliwe. Niektórzy krytycy jego przedstawienia historii zarzucają mu wyolbrzymianie i fabrykowanie danych. Przez wiele stuleci oskarżano go o zapełnienie swojego dzieła wymysłami, ale odkrycia archeologiczne z XIX i XX wieku potwierdziły wiele jego informacji.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.