W mitologii greckiej Hermes to jeden z 12 bogów olimpijskich. Bóg wędrowców i podróżujących. Syn Zeusa i Tytanki Mai, patron wędrowców, złodziei, handlu i kupców, a od pewnego czasu również polskich celników. Urodził się w górach Kyllene w Arkadii, gdzie były główne ośrodki jego kultu. Hymn homerowy do Hermesa opowiada, że jako niemowlę ukradł Apollin stado wołów króla Admeta. Potem podarował bratu lirę z jelit cielęcych i skorupy żółwia, czym złagodził gniew Apollina. W zamian otrzymał jako oznakę władzy - laskę herolda zwaną kaduceuszem (kerykejonem), oplecioną dwoma wężami, uśmierzającą spory i kłótnie.
Odprowadzał zmarłych do Hadesu, zsyłał ludziom marzenia senne. Był wysłańcem i ambasadorem Zeusa, posłańcem i gońcem bogów z Olimpu.
Atrybutami Hermesa są: kaduceusz, podróżny kapelusz ze skrzydłami. Przedstawiano go jako pięknego młodzieńca ze skrzydełkami u stóp.
Wraz z Afrodytą miał dziecko o imieniu Hermafrodyta.
Hermesowi przypisywano także wynalazek syringi, pisma i liczb, ćwiczeń ginmastycznych (był więc również bóstwem opiekuńczym palestry).
Jako że był patronem podróżnych stawiano mu przy drogach, pomniki zwane hermami, tj. słupy zwieńczone rzeźbą przedstawiającą głowę Hermesa.
Rzymianie utożsamiali go z Merkurym

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.