Herakles -
Herakles -
, Paryż
Herakles -
Herakles to jeden z herosów w mitologii greckiej, syn Zeusa i zwykłej śmiertelniczki Alkmeny. W mitologii rzymskiej jego odpowiednikiem jest Herkules. Znany był z wielkiej siły, męstwa i umiejętności wojennych, zwłaszcza celnego strzelania z łuku. Lubiany przez Zeusa i Atenę, był prześladowany przez zazdrosną Herę. W napadzie szału zesłanego przez Herę, zabił swoje dzieci, według niektórych wersji także żonę Megarę. Zgodnie ze słowami wyroczni delfickiej musiał wykonać12 trudnych prac dla króla Eurysteusa, by oczyścić się ze zbrodni. Zdołał wykonać wszystkie te prace. Herakles następnie miał dokonać wielu walecznych czynów, między innymi podbił Troję, osadzając na tronie króla Priama, zdobył Elidę i Pylos. Pod koniec życia poślubił Dejanirę. Oprócz 4 synów i córki z Dejanirą, miał też liczne dzieci z innych związków.
Na skutek podstępu centaura Nessosa, Dejanira dała Heraklesowi zatrutą koszulę ("koszula Dejaniry"), która miała spowodować jego wierność. Po założeniu koszuli, zatruta krew Nessosa zaczęła palić i zżerać ciało Heraklesa. Herakles próbował zerwać koszulę, lecz odrywał ją z kawałkami ciała. W celu ukrócenia cierpień, Herakles spalił się na stosie. Po śmierci, wstąpił na Olimp jako nieśmiertelny bóg, gdzie został adoptowany przez Herę.
Brał udzał w wyprawie Argonautów po Złote runo.

Dwanaście prac Heraklesa:

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.