W mitologii greckiej Hektor to najdzielniejszy bohater trojański, ulubieniec Apollina, najstarszy syn Priama i Hekaby, brat Parysa, mąż Andromachy. W czasie wojny trojańskiej zabił Patroklosa, po czym zginął z ręki Achillesa. Chcąc pomścić śmierć przyjaciela (Patroklosa), Achilles zawlókł ciało Hektora do obozu greckiego i postanowił, że wystawi je niepochowane na żer zwierząt (co było największą karą dla starożytnych). Ponadto przyczepił je do swego rydwanu i codziennie rano przejeżdżał pod murami Troi. Dopiero Priam wybłagał u niego oddanie zwłok. Po pogrzebie Hektora w Troi zarządzono dwunastodniową żałobę.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.