Hate speech czyli 'mowa nienawiści' - termin określający używanie języka w celu rozbudzenia nienawiści wobec pewnych grup społecznych, np. mniejszości narodowych bądź seksualnych, wyznawców innych religii. Określenie to dotyczy między innymi wypowiedzi przedstawiających poglądy rasistowskie bądź homofobiczne.
Jest ona często wykorzystywana przez populistycznych i nacjonalistycznych polityków w celu uzyskania większego poparcia w społeczeństwie - grupy mniejszościowe uznawane są za kozła ofiarnego w czasie kryzysów gospodarczych bądź politycznych.
Używana również przez najeźdźców w celu uzasadnienia przed własnym społeczeństwem okupacji innego państwa.
Oczywiście, samo pojęcie mowa nienawiści może być również elementem mowy nienawiści, czyli wykorzystane do zdyskredytowania oponenta, bez użycia racjonalnych argumentów.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.