Hard rock jest gatunkiem muzyki rockowej powstałym w początku latach siedemdziesiątych wywodzącym się z psychodelicznego rocka, acid rocka i bezpośrednio z rock-and-rolla. Cechami charakterystycznymi hard rocka są:
 • ostre brzmienie, oparte na przesterowanych gitarach elektrycznych, niekiedy grających w duetach i imitujących siebie.
 • pełne energii brzmienie sekcji rytmicznej (gitara basowa, perkusja)
 • agresywne, często surowo brzmięce wokale.
Hard rockowy utwór ma zwykle ustaloną formę, składającą się z następujących po sobie elementów:
 1. wstęp instrumentalny
 2. pierwsza zwrotka
 3. refren
 4. solo - najczęściej gitarowe, rzadziej na instrumenty klawiszowe
 5. refren
 6. druga zwrotka
 7. refren
 8. ...
 9. coda
Z muzyki hard rockowej wyewoluował gatunek heavy metal, posiadający podobne cechy. Niekiedy oba terminy traktowane są jako synonimy, choć zwykle uznaje się, że hard rock ma delikatniejsze brzmienie niż heavy metal. Inną zasadniczą róznicą pomiędzy gatunkami jest to, że utwory hardrockowe najczęściej komponowane są w skalach durowych, podczas gdy heavy metalowe niemal wyłącznie w molowych.
Muzycy grający hard rocka często reprezentowali wysokie umiejętności techniczne, np. Deep Purple, Wishbone Ash, a ich muzyka może być uznawana jako styl progresywnego rocka.
W szerszym sensie hard rock jest indentyfikowany jako wszystkie style "twardej" muzyki rockowej, w odróżnieniu od soft rocka - rocka miękkiego.
Do najbardziej znanych grup hard rocka należą:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.