Hans Gmür (1 lutego 1927 w Chur - 15 kwietnia 2004), dramaturg szwajcarski, reżyser i kompozytor.
Z wykształcenia filolog germanista (z tytułem doktora), absolwent Uniwersytetu w Zurychu. Na studiach rozpoczął współpracę z kabaretem, był autorem tekstów dla Cabaret Fédéral. W latach 50. reżyserował filmy dokumentalne oraz reklamowe.
W 1960 debiutował jako dramaturg sztuką Schön ist die Jugend. Od 1964 związany z radiem, autor wielu audycji, w latach 60. i 70. prowadził w sobotnie wieczory w Radiu Zurych cykl Unterhaltung.
Po odejściu z radia współpracował z Karlem Suterem (współautor) i Hansem Moeckelem (kompozytor) przy produkcji musicali Bibi Balu, Golden Girl, Z wie Züri. Był autorem około 50 sztuk teatralnych, przede wszystkim komedii; pisał również programy kabaretowe i scenariusze telewizyjne. W latach 70. redagował pismo kobiece "Annabelle". Za jedno ze swoich najlepszych dzieł uważał musical Helden Helden (wspólnie z Udo Jürgensem, na motywach G. B. Shawa), wystawiany w Wiedniu.
Był laureatem wielu nagród, m.in. Złotej Róży w Montreux za adaptację telewizyjną rewii Holiday in Switzerland (1969).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.