Hanna Gucwińska z domu Jotczak (ur. 25 kwietnia 1932 w Warszawie) - słynna polska zootechnik, znana z programu telewizyjnego Z kamerą wśród zwierząt, aktualnie posłanka z ramienia Unii Pracy.
Hanna Gucwińska ukończyła zootechnikę na Akademii Rolniczej we Wrocławiu w 1962. W tym samym roku wyszła za mąż za Antoniego Gucwińskiego. Odbyła liczne praktyki zagraniczne w ogrodach zoologicznych: w Amsterdamie, Paryżu i Londynie. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Zoologicznego. Przez cztery kadencje (16 lat) była radną Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu - pracowała w Komisjach Zdrowia, Ochrony Środowiska oraz Porządku Publicznego. Przez 15 lat była też ławnikiem sądowym.
Hanna Gucwińska wraz z mężem Antonim od wielu lat są dyrektorami Miejskiego Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu. Od stycznia 1971 r. razem współtworzą niezwykle popularny program Z kamerą wśród zwierząt. Jest ponadto autorką wielu książek i artykułów w czasopismach fachowych.
W 2001 zaangażowała się w politykę i została wybrana posłanką z list SLD-UP na Śląsku.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.