Han Solo to postać istniejąca w fikcyjnym świecie Star Wars, jeden z głównych bohaterów w serii filmów, grany przez aktora Harrisona Forda.
Solo jest dowcipnym przemytnikiem z planety Corellia, który lata na Millennium Falcon z swoim przyjacielem, drugim pilotem, Wookieem - Chewbaccą. Kiedyś był obiecującym młodym oficerem w Imperialnej Marynarce Wojennej, lecz zdezerterował po tym, jak pierwszy raz spotkał Chewbaccę, wtedy niewolnika Imperium, któremu pomógł uciec. Wygrał swój statek w grze sabacc od swego przyjaciela-rywala, Lando Calrissiana.
Razem z Chewbaccą zaangażowali się w przemyt i zdobyli sobie reputację najlepszych w "interesie". Jednakże, podczas jednego z lotów, ich statek został namierzony przez statki Imperium, zaś sam Han Solo, by uniknąć aresztowania, musiał pozbyć się ładunku. Skończyło się to jego długiem u Jabby the Hutt'a, dla którego pracował, a który wyznaczył za niego nagrodę. Sytuacja była na tyle desperacka, by Solo i Chewbacca zgodzili się na propozycję Luke'a Skywalkera i Obi-Wana, by zabrać ich na Alderaan. W rezultacie, Solo zostaje wplątany w rebelię przeciwko Imperium.
Charakteryzował się nieprzeciętnymi umiejętnościami - był w stanie walczyć mieczem świetlnym, wielokrotnie przewidywał czychające niebezpieczeństwo, jak również zaskoczył samego Vadera podczas Bitwy o Yavin. Był również wspaniałym pilotem, co udowodnił, uciekając myśliwcom Imperium w pas meteroidów.
Solo grał jedną z głównych ról w sadze Gwiezdnych Wojen, począwszy od wplątanego w bieg wydarzeń przemytnika, do osoby, wokół której kręciła się akcja. Otrzymał stopień generała, prowadząc atak wojsk rebeliantów na generator osłon podczas Bitwy o Endor.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.