Substancje psychozomimetyczne lub halucynogenne, nazywane też psychodelikami/psychedelikami, to grupa psychoaktywnych związków chemicznych, charakteryzująca się wywoływaniem halucynacji, zaburzeń percepcji oraz zaburzeń psychotycznych (zbliżonych do schizofrenicznych).
Substancje halucynogenne stały się popularne w latach 60. XX wieku, głównie w środowiskach związanych z ruchem hipisów.
Wielu twórców próbowało eksperymentować ze środkami halucynogennymi, wychodząc z przekonania, że w ten sposób będą mogli głębiej odczuwać, lepiej poznać własne wnętrze i w ten sposób lepiej tworzyć. Po tego typu środki odurzające sięgali Ken Kesey, Stanisław Ignacy Witkiewicz czy Aldous Huxley.
Substancje halucynogenne od wieków są powszechnie używane przez Indian z Ameryki Środkowej i Południowej i mają tam pewne znaczenie kulturowe.
Do tej grupy zalicza się, takie środki jak:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.